Vllaznia u eliminua pasditen e sotme ne turin e dyte te UEFA Women’s Champions League duke humbur 0-2 ndaj bjelloruseve te Minskut.

Por ne fundin e takimit ka patur nje kaos te vertete te krijuar. Pjestare te stafit te Vllaznise kane pretenduar se lojtarja me numrin 88 e Minskut, pikerisht nje minute para perfundimit te kohes se rregullt, ka marre kartonin e dyte te verdhe, megjithate ajo ka vazhduar te qendroje ne loje.

Shkodranet kane kerkuar llogari tek arbitrja e katert dhe ajo u ka deklaruar se kartonin e pare e ka marre numri 18 dhe jo 88.

Ne fakt jo vetem shkodranet kane qene te paqarte ne pretendimin e tyre, por edhe vete vezhguesja e ndeshjes, belgia Claudine Brohet u ka dhene te drejte drejtuesve te Vllaznise sepse edhe vete ajo ne shenimet e saj kishte shkruar numrin 88 (Cisse) si futbolliste te ndeshkuar me dy te verdha.

Dhe perderisa ajo nuk eshte larguar nga fusha, do te thoshte gabim teknik dhe normalisht edhe perseritje te ndeshjes.

Edhe ne faqen e UEFA-s qe jep online te dhenat e ndeshjes, ka qene e shkruar qarte qe kartoni i pare i dhene ne minuten e 12-te i eshte akorduar numrit 88 dhe kjo u dha shprese shkodraneve por me kot.

Te gjithe sebashku i jane drejtuar autobuzit te TVSH per te pare pamjet filmike te ketyre dy momenteve dhe ato i kane te drejte arbitres. Kartoni i pare i eshte dhene numrit 18 (Akaba), por duket se te gjithe jane ngaterruar nga fakti se te dyja keto lojtare ishin afrikane dhe kishin pamje thuajse te njejte dhe po ashtu edhe numra thuajse te njejte.

Kjo ka bere qe shpresa e Vllaznise per te perseritur ndeshjen te shkoje dem dhe ajo detyrohet t’i jape ketu lamtumiren ketij sezoni te UEFA Champions League./SHKODRA-SPORT.COM/