OPINION NGA NAMIK MEHMETI

Deri ne prag te dy ndeshjeve te fundit per kualifikueset ne UEFA NATIONS LEAGUE, GRUPI C, ekipit kombetar dhe trajnierit italian Edi Reja iu vu laku ne fyt, se a do te ishte realitet fitorja e dy ndeshjeve te fundit ne Tirane, pra dhe kalimi ne krye te grupit.

Zera nihilist qe transmetonin televizionet, gazetat e portalet per nje kombetare jo shume bindese per te realizuar kete objektiv, sikur u sfumuan pas fitores se miqesores me Kosoven, pastaj dhe ndaj Kazakistanit.

Vetem nje ish futbollisti dhe ish- trajner I kombetares Erion Bogdani ishte realist si perpara takimit dhe pas fitores 3-2 me Bielorusine jo deklaronte por inkurajonte kombetaren se duhet menduar vetem per fitoren pavaresisht nga niveli I lojes.

Por trajneri Reja iu deshte te perballej ne dy fronte per te mundur stinen e pabese te pandemise Covid 19 dhe dy kundershtaret ne nje tapet skandaloz qe afronte “Air Albania”.

Nuk ishte e lehte te riparoje formacionin kur mbrojtesi I talentuar Kumbulla izolohej ne karantine. Nje dite perpara ndeshjes me Gjeorgjine nje tjeter mbrojtes, I pazevendesueshem per momentin ne rolin e tij Hysaj, kalonte ne karantine, kur Strakosha ishte izoluar prej dy tri javesh, ndersa per kartona e demtime mungonin Abrashi, Trashi, Bare, Broja etj.

Por trajnerit Reja e stafit te tij nuk I parapriu fati ne keto dy fitore por besimi dhe angazhimi  I gjithe futbollisteve ky pa dyshim me sporvuarit ne te tilla ballafaqime vendimtare si Berisha, Hysaj, Cikalleshi, Memushaj, Gjasula etj, frymezuan dhe inkurajuan brezin me te ri te kesaj kombetareje me ne krye Manaj e te gjthe ato qe perballuan kete presion per te dale ne krye te grupit.

Nje tjeter front I hapet ketij grupi per te vazhduar nje prezantim dinjitoz e per t’u pergatitur per eliminatoret e Boterorit 2022.

75 vjecari Reja ka kohe per te deklaruar pozicionin e tij ne marrjen persiper te ketyre sfidave, por sic duket nuk e ka ndermend te braktise aq lehte kete kombetare.
Firenze 18.11.2020