Është luajtur ditën e sotme java e fundit e kampionatit në Bjellorusi. Dy skuadrat që luftonin për titullin kampion ishin Bate Borisov në vendin e parë dhe Shakhyor Soligors që ndiqte me një pikë më pak.

Skuadra e Bate luante në transfertë ndaj Dinamo Minsk dhe I mjaftonte një fitore për të marrë titullin kampion, ndërsa nga ana tjetër Shakhyor edhe në rast fitimi nuk do të mund të shpallej kapion.

” Çmenduria” ka ndodhur pasi Bate nuk shkoi më shumë se një barazim 0-0, ndërsa ana tjetër, Shakhyor që deri në minutën e 90-të barazonte 2-2, ka arritur të shënoi dy gola të tjerë në minutat 92-të e 95-të duke fituar ndeshjen në 4-2.

Një fitore që përkthehet në titull kampion pasi rivalët e Bates ngecën në barazim 0-0./newsport/