Ndryshe nga ç’pritej, derbi i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit, prodhoi shumë pak emocione në fushën e lojës.

Ajo që u mundua sado pak t’i jepte “shkëlqim” kësaj përballje ishte gjyqtarja e linjës, Emanuela Rusta, e cila “rrëmbeu skenën” e “Air Albania”-s, me format e saj bombastike, dhe me look-un që duket gjithmonë i kuruar.

Rusta u pa të diskutonte në disa raste edhe me futbollistët për vendimet e saj.

Më i diskutuari ku Emanuela mund edhe të kishte ndërhyrë ishte ai i minutë së 49-të pas duelit mes portierit Alban Hoxha dhe Danso, ku ky i fundit pretendoi për penallti.