Nga Namik MEHMETI*

Pas fitores se Vllaznise me Partizanin ne “Loro Borici” (1-0), gjithandej vershuan urimet dhe pergezimet e specialisteve, komentatoreve, analisteve, pse jo dhe te pushtetareve. Kete Vllaznia e meritonte edhe per faktin se ruajti te paprekur kryesimin e kampionatit pas javes se 8-te.

Shume simbolik ishte mesazhi i Kryetares se Bashkise se Shkodres zonja Voltana Ademi, e cila shprehu angazhimin e saj si institucion se edhe pas privatizimit te ketij klubi 100 vjeçar, Bashkia do te vazhdonte te qendronte prane ketij emri simbolik Vllaznia.

Dhe duke shfletuar faqet e internetit, te gazetave periodike e te portaleve mediatik, me zuri syri dhe nje pershendetje, urim apo pergezim, sido ta quash, te nr.2 te Partise socialiste, shokut Taulant Balla ne adrese te Vllaznise.

Patjeter kujtdo I takon e drejta te shprehet ne te tilla gezimesh sportive. Nuk e njoh dhe nuk dua ta njoh kete figure politike, pasi me duket se eshte jashte çdo konteksti qe ky person I hap zemren Vllaznise, pra Shkodres, qytetareve te saj ne nje moment shume mosbesues.

Nje dite perpara ndeshjes Vllaznia-Partizani, Shkodra iu bashkua Shqiperise ne protesten paqesore per ndarjen nga jeta te 25 vjeçarit Klodian Rashaj dhe disa protestues minoren dogjen selin e Partise Socialiste ne kete qytet.

Kryeministri I quajti demostruesit organizate terroriste “Boko Haram” dhe akuzoi opoziten shkodrane me kryebashkiaken Voltana Ademi si orgonizatore. Ishte edhe vete  nr.2 I PS-se pas ketyre akuzave ne Shkoder dhe mbeti I zene ngushte nga gazetaret shkodran qe I rrezuan akuzat e socialisteve.

Si rrjedhoje duke marre me vehte ato akuza, “Boko Haram”, gjoja i ekzaltuem nga fitorja e Vllaznise, leshoi urimin se I takon te jete me merite kryesuese e kampionatit kombetar.
*Gazetar sportiv

Sa servilizem aq dhe pa dinjitet ky urim kur dihet se kur I behet Vllaznise, I behet Shkodres opozitare, Shkodres qe paraardhesit e komunistave e kane persekutuar Vllaznine jo vetem ne futboll, por ne te gjtha llojet e sporteve, duke burgosur sportistet e saj, duke I vra.re si avokatin Myzafer Pipa ish futbollist I Vllaznise, duke I detyruar sa e sa sportiste me emer, te arratiseshin nga Liqeni e Buna per ne Jugosllavi, ,e sa sa te rinj te talentuar iu mohue pjesmarrja ne futboll, basketboll, boks, not, volejboll, etj.

Ja per kete keqtrajtim qe I kane bere pararendesit e Balles Shkodres e Vllaznise, siç po vazhdon edhe djali I rritur ne Bllok, kryeministri Rama, te imitoje prinderit e dajallaret e tij, me duhet te them se Shkodra e Vllaznia e saj nuk kane nevoje per te tilla urime nga shoket e Taulant Balles, pse jo dhe te Edi Rames.

NAMIK MEHMETI GAZETAR FIRENZE