U perfol Bekim Balaj apo dhe ndonje emer tjeter, por perforcimi i pare i Vllaznise ne merkaton e janarit pritet te jete nje tjeter futbollist. Behet fjale per Elvir Malokun, lojtarin qe prej me teper se nje muaji eshte duke u stervitur me kuqeblute.

Dhe perderisa eshte mbajtur kaq gjate ne Shkoder, kjo do te thote se stafi teknik sheh diçka tek ky lojtari. Per kete arsye, gjasat jane te medha qe ai te firmose me Vllaznine ne ditet e para te janarit, raporton shkodrasport.com.

Maloku jo vetem eshte stervitur me skuadren, por ka luajtur edhe ne disa miqesore qe ajo ka zhvilluar kohet e fundit. E beri kete gje edhe ne ndeshjen ndaj ekipit Vllaznia U21.

Karriera e ketij lojtari flet vete, por tashme duhet pare gjendja e tij aktuale. Elvir Maloku eshte shqiptar por ka lindur ne Kroaci para 24 vitesh.

E ka nisur karrieren me te rriturit, me nje emer te madh si Hajduku i Splitit me te cilin ka luajtur tre vjet, e me pas kalon ne kategorine e dyte ne Spanje tek ekipi Gimnastik Tarragona.

Me tej karriera e tij ka vazhduar ne Qipro tek ekipi AEK Larnaka e me pas ne Slloveni tek Aluminij, ndersa sezonin e kaluar ka qene pjese e ekipit polak Olimpia Grudziądz.

Maloku luan si sulmues anesor nderkohe qe ka qene pjese e ekipeve kombetare te moshave deri kur mbushi 19 vjeç. Me pas pranoi ftesen e kombetares shqiptare per te luajtur me te, teksa para tre vitesh eshte aktivizuar me kombetaren tone te 21 vjeçareve.

Tashme tek Vllaznia kerkon shansin e tij dhe me siguri qe drejtuesit kuqeblu do ia japin kete mundesi per te treguar vlerat e tij. Largimi i Sidorencos mund te hape nje vend dhe ate mund ta zere menjehere Elvis Maloku./SHKODRA-SPORT.COM/