Nje vit me pare, komuniteti i boksit shkodran mori nje lajm te hidhur: U nda nga jeta nje nga emrat e njohur te ketij sporti, Liman Kulla, pikerisht ne moshen 81 vjeçare. Nje emer qe i ka bere nder Shkodres me kontributin e tij te madh si sportist, drejtues por edhe aktivist i njohur.

Ai ka lindur ne Shkoder me 7 nentor 1938 1938 dhe ne moshen 16 vjeçare do te nise te merrej me pasionin e tij te madh- boksin. Pikerisht ne vitin 1954 dote zhvillonte ndeshjen e tij te pare ne ringun e improvizuar ne stadiumin “Vojo Kushi”.

Do te vazhdonte te merrej me kete sport edhe per disa vite te tjera duke qene nder me te suksesshmit ne vend, teksa punon fort çdo dite ne stervitje nen drejtimin e trajnerit Shyqyri Halili.

Deri ne vitin 1956 do te perfaqesonte Vllaznine dhe me pas do te kalonte tek Partizani. Pas rifillimit te boksit ne vendin tone, ai sebashku me disa veterane te tjere te boksit, do te ishin inisiatoret e ringritjes se ketij sporti ne Shkoder.

Do te ndihmonte ne trajnimin e trajnereve dhe sportisteve te ndryshem per vite me rradhe nderkohe qe per shume vite me rradhe ka qene edhe anetar i kryesise se Federates Shqiptare te Boksit duke dhene nje kontribut shume te madh ne rritjen e nivelit te ketij sporti.

Liman Kulla ka dhene nje kontribut te madh edhe ne shkrimin e historise se sportit te boksit duke evidentuar ashtu si duhet sportistet dhe trajneret e njohur qe kane ndihmuar per te shkruar emrin e arte ne kete sport burreror./SHKODRA-SPORT.COM/