Tirana do të presë nesër Vllanzinë. Ndeshja e “Selman Stërmasit” do të marrë jetë në 13:45 dhe vlen për javën e 12-të të Kategorisë Superiore. Trajneri Dede, në konferencën për shtyp ka folur për rastet e humbura para porte, teksa “sfidon” shkodranët që të provojnë fatin edhe në kryeqytet.

Ndeshja e fazës së parë në Shkodër u mbyll 3-2 për vendasit, me Dungën që shënoi në sekondat e fundit. Vllaznia kryeson Superligës pas 11 javëve.

“Çfarë duhet të bëjë Tirana ndryshe? Vetëm të jetë pragmatiste para porte. Ky ekip po lufton, ka shpirt të lartë gare, ka një lidhje si skuadër. Nuk ka rëndësi mosha, kush vesh fanellën tonë bën ndryshimin. Kjo më pëlqen. Nuk kemi çfarë bëjmë ndryshime. Vetëm të jemi më konkretë para portës. Me dy tre situata zgjidhet ndeshja.

Ngjeshja e kalendarit? Edhe moti nuk na ndihmon, të gjitha ekipet duhet thënë. Ne kemi një skuadër me moshë të re, nga ekipet pretendente. Jam i kënaqur që këta djem po bëjnë më shumë se sa është punuar. Nuk u kërkojmë dot më shumë në këto kushte.

Futemi në çdo ndeshje të fitojmë, kjo është e vërtetë dhe nuk e mohojmë dot. Nuk kemi pasur më mungesë ekuilibri, nuk ka aventura. Ekipi e ka kuptuar që nuk ka diferenca dhe duhet ekuilibër. Në Durrës besuam te fitorja dhe tentuam, edhe pse aktivizuam të rinj. Kur nuk ia dolëm, është edhe meritë e kundërshtarit. Nuk thamë në fillim që shkuam për një pikë. Kudo shkojmë për fitore.

Gjysma e pikëve? Ajo që duhet të bëjmë është ta çojmë topin në rrjetë. Nëse kjo ndodh, edhe pikët do të shtohen. Është e vërtetë ajo që thotë presidenti. Nëse justifikohem do të më thoni që ta kisha menduar më parë dhe të mos e pranoja punën. Disa gjëra duhen rregulluar, duhet koha e vet. Tani kemi pak kohë dhe flasim teorikisht dhe pak punojmë në fushë. Në fund duhet të marrim më shumë pikë. Rezultatet tregojnë pastaj puna.

Po luajmë me një ekip të një qyteti që ka të njëjtin mentalitet. Ata thonë ‘me kenë shkodran tana i ban’. Kështu e kanë ata shprehjen. Do mundohemi t’i presim me shprehjen e tyre. Meqë jemi Tirana do mundohemi me çdo mënyrë ta fitojmë ndeshjen, brenda kuadrit sportiv.

Dede, Muka apo Fortuzi i mungojnë sot Tiranës? Tiranës i mungojnë golat dhe rezultatet. Tani çdo gjë është nostalgji. Shpresojmë që me këta djem të përmirësojmë historinë dhe trofetë e këtij klubi”, thotë Dede.