Futbolli i moshave nga viti ne vit po njeh rritje ne Shkoder. Krijohen Akademi te reja, rritet numri i femijeve qe e ushtrojne kete sport dhe po ashtu edhe interesi per te.

Por ne fakt ka edhe problematika te ndryshme per te cilat te vjen keq qe nuk po gjejne zgjidhje. E nese jane krijuar Akademi te tilla si ajo Basania ku askush nuk paguan asgje sepse i ka falas nga drejtuesit e saj, ka edhe Akademi te tjera qe jane ne veshtiresi.

Njeri prej tyre eshte edhe ajo e Ades. E krijuar vitet e fundit me inisiativen e te mirenjohurit Etrit Nika, kjo Akademi ka sjelle jo pak gezim per femijet e Velipojes.

Por marrja pjese ne kampionat per ta nuk eshte e lehte. Udhetimi nga Velipoja ne Shkoder per ndeshje kushton dhe po ashtu jane edhe pagesat e fushes apo gjera te tjera. Kjo gje ndikon ne xhepat e femijeve dhe ne fakt, mesohet se diten e sotme perpak sa nuk ka deshtuar marrja pjese ne ndeshjet zyrtare.

Kjo behet e ditur ne njeren prej faqeve te kesaj Akademi ku behet e ditur se ekipi i 15 vjeçareve eshte paraqitur ne ndeshjen ndaj Veleçikut eshte paraqitur me vetem 11 futbolliste. Atyre u eshte dashur te paguajne me teper per te perballuar shpenzimet e udhetimit dhe ato te fushes se ndeshjes.

Jane detyruar ta bejne kete gje sepse ne rast mosparaqitje ne ndeshje, sigurisht qe do te penalizoheshin. Megjithate ata jo vetem jane paraqitur por edhe kane fituar me rezultatin 3-1 ndaj Veleçikut B, fale dy golave te Gabriel Likes dhe golit tjeter te shenuar nga Alfred Pepaj.

Por nderkohe drejtuesit e Akademise kane bere thirrje te gjithe dashamireve te ketij ekipi per t’i ndihmuar sadopak nga ana financiare sepse kampionati eshte i gjate dhe keshtu nuk mund te vazhdohet./SHKODRA-SPORT.COM/