Po ndiqja me kureshtje, pse jo dhe me nje kenaqesi vendimin pozitiv qe do te merrte te enjten e date 25 mars per miratimin e fondeve per Klubin e Futbollit Vllaznia, per t’i hapur driten jeshile licensimit te ketij klubi ne Kupat e Europes.

Por çuditerisht ndodhi zhgenjimi qe moren nga vendimi i 33 kalorsiakeve te majte te ketij instutucioni duke i vene traun me shenimin monist : “Ndalim kalimi-zone kufitare”.

Sa vendim diskretitues e ofendues per nje klub 102 vjecar, per historine e tij te shkruar me shkronja te arta,me djersen e kontributin e qindra legjendave te futbollit shkodran,me mbeshtetjen dhe tifozerine e admirueshme te sportdasheseve te saj jo vetem ne ish fushen e vjeter te futbollit, ne ish- stadiumin “Vojo Kushi” sot me emrin e legjendes Loro Boriçi, por edhe jashte Shkodres nga Tirana deri Vlore.

Vllaznia ky emer simbolik qe ka perfaqesuar jo vetem futbollin e sportet e tjera,por edhe kulturen e qytetarine e vyer te qytetit verior,ishte mesuar ne kohen e Diktatures komuniste me poshterime e fyerje nga ma te ndryshmet, duke I mohuar titullin kampion, duke e perjashtuar nga Kupat e Europes,jo per nje vit, por dy tre vite.

Jo vetem Vllaznine legjende ne futbollin shqiptar por edhe ekipet e sporteve te tjera. Dhe pas tri dhjete vitesh, Vllaznine nuk e denon Partia,por vete shkodranet.

33 anetare te Keshillit Bashkiak, ne unison, te rrjeshtuar me nje rrjesht me urdher, sigurisht nga Tirana, selia roze, nuk vejne ne funksionim kartonin e pamerituar fal zgjedhjeve nje partriake, nuk njohin as zgjidhjen teknike ne mes Vllaznise e Deges se Tatimeve.

Por nuk njohin as vlerat e qytetarise shkodrane qe I ka dhuruar Vllaznia per gjate nje shekulli,nuk njohin as panteonin e saj qe ka mbajtur gjalle tifozerine shkodrane,bile nuk njohin as ndjejat me elementare qe perfaqeson nje anetar I keshillit bashkiak, ne nje shperfillje qe mbane emrin injorance.

Pse them nje vendim ne bllok, se nuk besoj se nga ato 33, nuk e njeh Sabah Bizin, apo Ramazan Rragamin, apo Medin Zhegen, HysenZmijanin, sa e sa emra te tjere me te cilet edhe mund te kene pi nje kafe, le pastaj emrat e nje brezi tjeter legjendar qe vet mund te kene degjuar emrin ne bisadat e tifozerise shkodrane si Muhamet Dibra, Loro Boriçi, Muc Koxhja, Xhevdet Shaqiri, Xhelal Juka, Pal Mirashi, Bahri Kavaja, Bimo Fakja, Met Vasija.

Vendim absurd tha me keq ardhje Kryetarja e Bashkise znj.Ademi,do te gjejme rruge te tjera per ta mbjatur Vllaznine I premtoi sportedasheseve donatori z.Xhaferi.

Po fjala e tifozerise shkodrane dhe qytetareve shkodrane cila do te jete perballe ketij dhunimi njepartiak?
NAMIK MEHMETI
FIRENZE 26.03.2021