Kampionati 82-te shqiptar i futbollit ka hyre ne fazen me te nxehte te saj pikerisht ne kete stine te bukur pranverore.

Te shtunen u luajten njeheresh te gjithe ndeshjet e javes se 29-te duke i dhene fund dhe kesaj jave qe rezervoi serish 5 ekipe ne garen e ethshme per titullin kampion. Ne keto momente qe flasim duke iu referuar renditjes me afer objektivit madhor jane padyshim Vllaznia dhe Partizani pa anashkaluar ketu dhe ekipet e tjera si Teuta, Laçi dhe Tirana qe deri ne kete faze kane bere mjaft mire duke mbajtur te balancuar garen per kuroren e kampionatit.

Kuqeblute shkodrane dhe demat e kuq te kryeqytetit kryesojne te vetem renditjen me 53 pike dhe duket se ato i’a kane kapur fort doren njera tjetres per t’a prekur se bashku fundin e ketij sezoni. Kane mbetur dhe 7 jave dhe ekipet qe shoh si me te favorizuara persa e perket çeshtjes se fitimit te titullit jane Vllaznia dhe Partizani pasi jane dy ekipe me tradite dhe dy shkolla te vjetra futbolli qe kane rivalizuar dhe po rivalizojne jave mbas jave, por mund te them dhe kete se ato tashme kane ne dore fatet e kampionatit.

Them keshtu sepse nuk shoh ekip tjeter qe mund ti afrohet atyre me loje e rezultate. Pas tyre jane rivalet si Teuta, Laçi apo dhe Tirana qe tashme ka hyre fuqishem ne loje por mendoj se ato nuk jane akoma ne hapat e kryesuesve e prezenca e tyre do sherbeje se per te trazuar garen e ne fund ato do jene te kenaqur dhe me nje pjesemarrje minimale ne Kupat e Europes.

Si Vllaznia dhe Partizani jane me merite te plote ne vendin e pare te renditjes e jo me kot ndajne kryesimin me njera tjetren pavaresisht se Vllaznia ka patur situaten teresisht ne doren e vet ne dy fazat e para e ate do ishte dashur ta shfrytezonte me mire ne favorin e vet me fillimin e fazes se trete sepse distanca prej 12 pikesh ishte nje plus i madh i krijuar nga skuadra shkodrane e ajo duhej ruajtur.

Por gjithsesi deri tani Vllaznia ka bere nje kampionat te shkelqyer dhe si ekip i ri i formuar me fillimin e ketij sezoni meriton vleresimet maksimale nga te gjithe qe me lojerat e bukura dhe rezultatet pozitive po ben te enderroje te gjithe metropolin verior, dhe ky vit shihet si viti i “bekuar” nga zoti qe ekipi shkodran te dilte nga gremina dhe t’iu rikthehej kohrave te arta.

Por ne keto momente perpos Vllaznise mund te them se edhe rivali tjeter Partizani ka meritat e veta pa i hyre diskutimeve te thella se sesi i ka fituar ndeshjet duke i’u referuar ndeshjes se fundit me Kukesin qe ngre hije te forta dyshimi por kjo kerkon ne teresi diskutim te gjere nga specialistet e futbollit.

Ne pergjithesi te kuqte kryeqytetas jane ekip i mire investuar dhe me lojtare kualitativ ne gjirin e saj dhe po ashtu kane nje trajner me shume eksperience ne Superlige e kjo perben avantazh te madh per ta per te prentenduar titullin. Jam i bindur se kjo gare do jete e forte deri ne fundin e saj dhe njera prej Vllaznise dhe Partizanit do beje per vete kete trofe aq te deshiruar sepse gjasat jane reale qe ajo do vendoset mes tyre.

Kjo do mund te jete percaktuese ne javen e parafundit ku ato do ndeshen me njera tjetren. Deri tani duelet mes Vllaznise dhe Partizanit kete sezon kane qene 3 te tilla ku ato kane dhuruar 1 fitore dhe 2 barazime e fitorja e vetme i shkon pershtat shkodraneve ku pas rezultatit minimal 1-0 qe erdhi fale golit te boshnjakut Dilaver arriten te merrnin 3 pike te arta ne javen e 8-te. Do perseritet serish historia ne javen e parafundit te kampionatit? Kjo mbetet per tu pare. Uroj te fitoje ekipi me i mire dhe ai ekip qe gabon me pak.