UEFA ka menduar të motivojë disi Danimarkën duke i bërë një ftesë zyrtare Kristian Eriksen për të qenë në stadiumin Uembli në finalen e madhe të 11 korrikut.

Eriksen momentalisht ndodhet në Kopenhagen të Danimarkës duke bërë disa ditë pushime. UEFA ka menduar diçka speciale për mesfushorin duke i bërë një ftesë që të jetë pjesë e finales së bashku me 6 mjekët që i shpëtuan jetën. Mesfushori i Interit e ka ende të paqartë të ardhmen e tij pasi defribilatori në zemër nuk e lejon të luajë në Itali.

Danimarka do të përballet me Anglinë në gjysmëfinale të Europianit pas dy ndeshje spektakolare kundër Uellsit dhe Çekisë.