Nejmar e ka përjetuar në mënyrën më të keqe të mundshme humbjen e finales kundër Argjentinës. Kjo përballje për Kupën e Amerikës u trumbetua si një ndeshje direkte mes yllit të PSG dhe Lionel Mesit, ndërsa lojtari që vendosi finalen ishte Di Maria.

Argjentina arriti që të fitonte trofeun në shifrat 1-0, ndërsa menjëherë pas vërshëllimës së arbitri ka nisur edhe shpërthimi emocional i Nejmar.

Pavarësisht se shokët e ekipit i dhanë më tepër forcë dhe kurajo, lojtari i PSG e kishte të pamundur që të mblidhte veten teksa shihte kundërshtarët duke festuar.

Neymar e deshironte shume fitoren e ketij trofeu dhe beri gjithcka per ta marre ate, por ne fund gjerat nuk shkuan ashtu si duhet sepse ishte Argjentina ajo qe u shpall fituese.