Në derbin e skuadrave shqiptare ia dolën të kualifikoheshin Drita dhe Shkupi të cilat eliminuam respektivisht Deçiçin dhe Llapin.

Drita u kualifikua pasi arriti të triumfonte dhe në shtëpinë e Deçiçit me rezultatin minimal 0-1.

Goli për skuadrën kosovare u shënua nga Cuculi në minutën e 84-të të ndeshjes, teksa në fazën e dytë të Ligës së Konferencës, Drita do të ketë përballë një skuadër me emër në Holandë, Fejnordin.

Në sfidën tjetër. Shkupi arriti të kualifikohej në një ndeshjes mes tensionit me Llapin, teksa sfida u mbyll në barazim 1-1.

Maqedonasit u kualifikuan pas fitores 2-0 në Shkup në sfidën e parë, dhe në raundin tjetër do të përballen me portugezët e Santa Klarës.