Duke filluar nga ora 21:00, Vllaznia pret në stadiumin ‘’Loro Boriçi’’ boshnjakët e Shiroki Brieg për sfidën e kthimit të Ligës së Konferencës.

Për shkodranët do të jetë sfidë shumë e rëndësishme pasi do të luajnë medoemos përmbysjen para 5 mijë tifozëve në shtëpinë e saj.

Në sfidën e parë, Vllazania u masakrua nga gjyqtari rus i cili dha 12 kartonë të verdhë dhe dy të kuq, përfshirë këtu dhe atë të Tomas Brdariç i cili nuk do të jetë në pankinë në sfidën e sotme.

Për këtë çështje, drejtues të klubit deklaruan se do të merren organet e drejtësisë duke e çuar arbitrin në gjykatën e UEFA-s. Zv.trajneri Plori në konferencën për shtyp u shpreh se do t’ia dilnin edhe pse me vështirësi duke karikuar skuadrën shkodrane.

Mungesë e madhe për Vllazninë do të jetë ajo e Ardit Krymit i cili u ndëshkua me karton të kuq në Bosnjë. Sa i përket formacioneve, shkodranët kanë befasuar me zgjedhjet duke lënë në stol emra si Liridon Latifi dhe Haris Dilaver.

LIVE: VLLAZNIA-SHIROKI BRIJEG 2-0

Gjurgjeviç 46′, Imami 62′

KOMENTI LIVE:

62′ GOOOOOL VLLAZNIA 2-0/ Çmenden në festë shkodranët! Eni Imami realizon golin e dytë! Devijim i saktë i mbrojtësit kryeqytetas!

52′ Vllaznia është hedhur përpara në kërkim të golit të dytë! Minuta mjaft të mira për shkodranët.

49′ Kaos në Shkodër. Tifozët festojnë me shpërthime fishekzjarrësh, arbitri suedez ndërpret për disa minuta ndeshjen!

46′ GOOOOOL VLLAZNIA 1-0/ Mjaftojnë vetëm 31 sekonda nga fillimi i pjesës së dytë. Gjurgjeviç gjen rrugën e rrjetës, pas asistit të Gurishtës!

Përfundon pjesa e parë!

45+2′ Shpëtojnë për mrekulli shkodranët nga pësimi i golit, vendimtare ndërhyrja e portieri Zogoviç.

45′ Akordohen 3 minuta shtesë.

44′ Adili ndëshkohet me karton të verdhë për faull taktik.

43′ Mundësi e artë për Vllazninë, portieri Mishkiç bën 2 ndërhyrje vendimtare, duke i mohuar golin Krujës.

42′ Goditje dënimi për Vllazninë nga një pozicion tepër i favorshëm, por tentativa e mbrojtësit ishte e dobët dhe u ndal nga muri.

39′ Staniç është futbollisti i parë i ndëshkuar me karton të verdhë!

32′ Vllaznia provon të rrezikojë me Ardit Hoxhajn, por tentativa e sulmuesit vlonjat me kokë është ndalur nga portieri.

30′ Zëvendësim i detyruar te Vllaznia, largohet nga fusha Da Silva i dëmtuar, në vendin e tij talenti Çoba.

25′ Provon të rrezikojë skuadra e Shiroki me anë të Juril, por gjuajtja e tij fluturimthi brenda zonës, shkon jashtë kuadratit.

20′ Loja zhvendoset në mesfushë, futbollistët boshnjakë provojnë të ulin rritmin e ndeshjes për të menaxhuar avantazhin e ndeshjes së parë.

15′ Minuta të mira për Vllazninë që mbetet në zonën e Shiroki Brijeg. Gjithsesi mungojnë sulmet e rrezikshme në portën e boshnjakëve.

8′ Vllaznia mbetet përpara, duke ushtruar presion të vazhdueshëm në zonën e Shirokit. Shkodranët kërkojnë me ngulm golin e avantazhit.

3′ Start fantastik për Vllazninë, që e nisin në sulm. Provon Ardit Hoxhaj të realizojë me kokë, pas harkimit nga e majta, por pa sukses. Vendimtare ndërhyrja e portierit.

1′ Atmosferë elektiruzese në “Loro Boriçi”, shkodranët në kërkim të triumfit të madh.

FORMACIONET ZYRTARE

Vllaznia: Zogoviç, Gurishta, Adili, Imami, Bulatoviç, Kaleziç, Kruja, Da Silva, Jonuzi, Gjurgjeviç, Hoxhaj, Tranjer: E. Plori

Shiroki: Miskiç, Çuljak, Juriç, Obsivaç, Mediç, Begiç, Vukoja, Staniç, Juril, Vujinoviç, Ikiç, Trajner: T.Karaçiç