Nje karriere gjithnje e ne ngjitje duket kjo per 18 vjeçarin nga Kopliku Endri Zenelaj. Mesfushori qe vetem pak dite me pare u shpall kampion i Italise per U18 me ekipin e Genoas, sot ka firmosur zyrtarisht te paren kontrate profesioniste.

Ka qene klubi I Sassuolos qe e ka bindur te behet pjese e tij dhe Zenelaj ka firmosur duke shpresuar se tashme rruget e karrieres se tij po hapen gjithnje e me shume. Nje gje e tille eshte konfirmuar sot ne mediat italiane ku shkruhet:

Zenelaj, me kombësi shqiptare, hedh hapat e tij të parë në shkollën e futbollit “ASD Olimpia SACRO CUORE” në Terlizzi, pastaj me kalimin e viteve për djalin vjen një mundësi e madhe në profesionalizëm me “Bisceglie calcio.

Dhe është pikërisht me fanellën me yje te kalter, në kampionatin 2017-18, që Zenelaj luan në ekipet e të rinjve nën 15 vjeç, madje duke shkuar aq larg sa të luajë një finale të titullit kampion, e humbur kundër Padova por duke shënuar një gol në gjysmëfinale ndaj Renate në qendrën sportive “Capanni” në Savignano sul Rubicone.

Në verën e vitit 2018 Zenelaj vendos të transferohet në Matera Under 17 pas drejtorit të ekipit të të rinjve Piergiuseppe Sapio i cili ka besuar tek ky djalë që nga fillimi. Zenelaj luan nën moshë si kapiten me fanellën e Matera dhe madje edhe kombëtarja shqiptare nën 17 vjeç e vëren atë dhe e thërret për disa ndeshje.

Pas dy vitesh Serie C, Ascoli më në fund merr një telefonatë nga Seria B në të cilën ai luan si me Under-17 A-B, ashtu edhe nën moshë në Primavera me Z. Abascal. Me të njëjtën kohe me Juventus Primavera ai ka 14 paraqitje, duke pushtuar majat e Grupit B dhe promovimin pasues në Primavera 1 në kampionatin 2019-20.

Zenelaj është një mesfushor, i gjatë 185 cm, me teknikë të shkëlqyeshme. Por për djalin gjithashtu Serie A arrin dhe shkon në futbollin e Genoa për të luajtur me U18. Me fanellën e saj, ai fitoi titullin kampion dhe bëri debutimin e tij në kampionatin e te rinjve.

Por kënaqësitë nuk përfundojnë këtu për djalin i cili gjithashtu do të nënshkruajë Kontratën e tij të Parë Profesionale me klubin e Sassuolos.
.

Kënaqësi e madhe edhe për Piergiuseppe Sapio, ish-drejtorin e Akademise se te rinjve ne Bisceglie, Matera dhe Ascoli sepse eshte njeriu që e “zbuloi” atë në kohën e shkollës së futbollit “Olimpia Sacro Cuore” në Terlizzi, duke e sjellë me vete vitet e fundit dhe duke kontribuar, jo pak, në rritjen e tij profesionale, njerëzore dhe futbollistike.