Vllaznia ka arritur që të fitojë në shifrat 3-0 kundër Siroki Brijeg duke vazhduar në turin e dytë të “Conference League”. Pavarësisht humbjes së parë të pësuar 3-1, shkodranët ia dolën të përmbysnin rezultatin edhe falë tifozëve.

Stadiumi i mbushur ishte forca shtesë për futbollistët që t’ia dilnin me suksesë në këtë përballje. Përshtypje impresionuese kanë lënë jo vetëm te arbitri i ndeshjes, por edhe te trajneri i Shirokit, Karaçiç, i cili u shpreh se për shumë lojtarë edhe atmosfera ka ndikuar.

“E thashë edhe para ndeshjes së parë që Vllaznia është një kundërshtar shumë i mirë për këtë nivel konkurrence ku ishim. Unë jam i kënaqur me mënyrën se si reaguam dhe luajtëm në pjesën e parë në Shkodër. Ne ishim më afër një goli sesa ata.

Pastaj ishim pak të impresionuar nga atmosfera dhe iu nënshtruam presionit. Sidoqoftë, nuk kishte absolutisht asnjë ide që një pjesë e dytë e tillë do të na ndodhte. Praktikisht nga sulmi i parë pësuam një gol dhe pas kësaj humbëm kontrollin e ndeshjes.

Lojtarët kanë bërë shumë mirë që unë të kundërshtoj tani. Për shumë nga lojtarët e mi, kjo është përvoja e tyre e parë e luajtur ndeshjeve evropiane dhe atmosfera fanatike siç ishte në Shkodër ka ndikuar.

Unë e di se sa e vështirë është për ta, ashtu si për mua dhe tifozët, por më besoni, nuk është e drejtë të nxjerrësh kritikat negative ndaj lojtarëve. Kritika është e mirë, por tani nuk dua t’i kritikoj shumë”, tha Karacic. /Sport Ekspres/