Dita e perballjes se pare ne mes AEL Limasol dhe Vllaznise po afron dhe perveçse ne Shkoder, edhe ne Qipro kane filluar te interesohen per kundershtarin e skuadres se tyre nenkampione.

Per kete arsye, gazetari Antonis Konstantinidis ka intervisuar Eni Imamin, nje nga lojtaret me te spikatur te Vllaznise ne fitoren e fundit 3-0 ndaj Shiroki Brijeg ku ishte madje edhe autor i njerit prej golave te kuqebluve.

Per me shume, lexoni me poshte intervisten e dhene prej tij:

– Keni arritur një sukses të madh dhe klima ne ekipin tuaj duket se është e mrekullueshme. Deri ku shkon ambicia juaj?

Po është e vërtetë! Ne arritëm një kualifikim të shkëlqyeshëm, një kthim të shkëlqyeshëm. Por tani kjo është një gjë e së kaluarës, tani kemi AEL. Do të jetë shumë e vështirë. Do të përpiqemi, të luajmë 11 kundër 11. Do të japim gjithçka për t’u kualifikuar.

– Çfarë dini për AEL? Për futbollin qipriot? A keni biseduar me dikë para ndeshjes së parë?

Dime qe eshte një ekip shumë i mirë. Shumë i fortë. Unë jam informuar nga Isli Hidi (ish portieri i AEL-Apollon-Olympiacos). Ai më tregoi disa gjëra për ekipin. Ai më tha se AEL është shumë ekip i mirë.

– Çfarë mendoni për dy ndeshjet?

Sigurisht që AEL është favorit. Eshte një ekip shumë i vështirë dhe ne e respektojmë atë. Por ne do të luajmë pa frikë. Mund të kalojmë në fazën tjetër. Ne do të përballemi me AEL pa u trembur.

– A e dini sa e vështirë do të jetë puna juaj në Qipro? Temperatura por edhe tifozët e AEL e ndihmojnë shumë ekipin e tyre.

Eshte diçka e çmendur të luash në 17:30. Do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për lojtarët të luajnë në një temperaturë kaq të lartë. Ata nuk mund të tregojnë më të mirën e tyre, por nuk mund të bëjmë asgjë për këtë.