Sfida e përjetshme mes Kristiano Ronaldos dhe Leo Mesit luhet në të gjitha frontet, madje edhe në atë financiar. Një nga arsyet pse sulmuesi portugez u largua nga Reali i Madridit ishte pikërisht paga e antagonistit: jo se në Spanjë nuk e paguanin mjaftueshëm (23 milionë euro nuk mund të konsiderohen pak), por krahasimi me argjentinasin e Barcelonës gjithmonë ka bërë diferencën.

Kristiano nuk mund ta duronte që të përfitonte më pak se “Pleshti” (i cili në vitin 2018 ka marrë 40 milionë euro neto) dhe akoma më pak faktin që Florentino Perez nuk donte t’i njihte rolin e numrit një edhe ekonomikisht. Jo vetëm kaq: në sezonin e tij të fundit spanjoll CR7 ishte parakaluar gjithashtu nga Nejmari, i cili e çoi pagën e tij në thuajse 30 milionë pas kalimit te PSG-ja.

Gjithashtu, për këtë arsye portugezi menjëherë pasi fitoi Ligën e Kampioneve, vendosi të ndryshonte ambient. Ai zbarkoi te Juventusi, i gatshëm t’i garantonte një pagë prej 31 milionë euro neto në vit për katër sezone (deri në 2022) dhe tani kjo shifër do të bëhet më e larta që një futbollist arkëton.

Ndaj Ronaldo është përsëri para Nejmarit dhe tani ai do të kalojë edhe Mesin, i cili duke u përhapur do të rrëshqasë nga i pari në vendin e tretë në renditjen e milionerëve të topit. Në pesë më të mirët janë edhe Mbape e Griezman, të cilët përkatësisht me PSG dhe Barcelonën fitojnë 18 milionë në sezon.

MOSHË DHE KOSTO – Me 36 vite mbi supe, Ronaldo është më i moshuari i grupit në fjalë, por falë nevojës së Barcelonës për të ulur kostot pas katastrofave ekonomike të shkaktuara nga COVID-i, portugezi e gjeti veten përsëri në krye, me një kontratë që i garanton të njëjtën pagë për të paktën një sezon tjetër.

Duke pasur parasysh atë që po ndodh përreth, CR7 vetë do të kuptojë se disa shifra të caktuara janë të vështira për t’u arritur në futbollin e sotëm, ku për të gjitha klubet (ose pothuajse: PSG duket se është një përjashtim, duke pasur parasysh nënshkrimet e fundit) ka nevojë të kufizojë sadopak kostos.

Ronaldo, që do të mbushë 37 vjeç në shkurt, gjatë sezonit të fundit të Juventusit do të duhet të vendosë nëse do të pranojë të fitojë më pak ndërsa mbetet në Evropë ose t’i thotë “lamtumirë” futbollit elitar dhe shkojë për të mbyllur karrierën tuaj në Shtetet e Bashkuara ose në vende të tjera ku futbolli është më pak konkurrues, por ka ende shumë para. Alternativa mund të jetë rinovimi me Juventusin dhe zgjatje e kontratës, një mundësi që nuk është marrë në konsideratë për momentin nga bardhezinjtë.

ARSYE – Kristiano përjeton gjithçka si një sfidë dhe madje edhe përmirësimi ekonomik do të ishte një motiv shtesë. Ai e përfundoi Kampionatin Europian me titullin e golashënuesit më të mirë, por edhe me një eliminim në raundin e dytë që thuhet se ende nuk e ka gëlltitur.

Plus, ai një javë më parë pa Mesin duke ngritur Kupën e Amerikës me Argjentinën e tij, ndaj do të kthehet në Torino me një dëshirë të madhe për të mbledhur më shumë trofe, për t’i treguar botës se ato 31 milionë në sezon janë shpenzuar mirë.