Frakturë në këmbë, Izmir Smajlaj humbet Botërorin

Në Kampionatin Botëror të Atletikës që zhvillohet pas dy javësh në Londër vendi ynë do të përfaqësohet vetëm me atleten Luiza Gega, pasi shkodrani Izmir Smajlaj ka ngritur “flamurin e bardhë”. Një dëmtim në këmbë ka detyruar shkodranin të tërhiqet nga gara, lajm që është konfirmuar nga vetë atleti, që ka kryer edhe një vizitë më të detajuar mjekësore në Itali.

Ndahet nga jeta kampioni dhe rekordmeni i atletikës Rasim Kraja

Sporti shkodran humbet një tjetër kampion, Rasim Krajën. Atleti i shkëlqyer, kampioni dhe rekordmeni i garave të sprintit në vitet '60- '70, i ka dhënë lamtumirën familjes, shokëve dhe kolegëve të tij pikërisht në moshën 75 vjeçare. Natyrisht që ka lënë pas një karrierë shumë të suksesshme.

Presidenti Ruli: Ergys Gjeçaj është një talent i atletikës

Titulli i nënkampionit të Ballkanit marrë së fundi në Pitesht të Rumanisë nga atleti shkodran Ergys Gjeçaj, ka gëzuar të gjithë stafin e ekipit tonë kombëtar. Në veçanti presidentin e Federatës Shqiptare të Atletikës. Duket se disiplina e tij e preferuar, ajo e kërcimit së gjati, po rezulton më e suksesshmja për Federatën që ai drejton me rezultatet e arritura.

Atleti i Vllaznisë Ergys Gjeçaj shpallet nënkampion ballkani

Atletika shkodrane dhuron një tjetër rezultat të lartë në arenën ndërkombëtare. Këtë herë nuk është kampioni i Europës Izmir Smajlaj që ka shkëlqyer. Rradha ka qenë e një tjetër kërcyesi, pikërisht e Ergys Gjeçajt. Atleti i Vllaznisë është shpallur nënkampion Ballkani për të rinjtë. Ai ka kërcyer 7.54 metra dhe ka zënë vendin e dytë, ndërsa presidenti Gjergji Ruli e ka vlerësuar si një talent që po vjen.

Smajlaj drejt rikuperimit. Më 24 qershor konkurron në Maltë

Dëmtimi i pësuar nga kampioni i Europës Izmir Smajlaj në garat e kampionatit kombëtar që u zhvilluan javën e kaluar në Elbasan, për fatin e mirë nuk ka qenë i rëndë. Një tërheqje muskulare në pjesën e përparme të kofshës së djathtë, për momentin e ka lënë disa ditë pushim megjithatë atleti i mirënjohur nuk ka qëndruar krejt pasiv.

Atletika, sporti me më shumë trofe të fituara në klubin Vllaznia

Dikush feston titullin e parë në historinë e tij, dikush tjetër priti titullin e 10-të kampion për të vënë yllin e parë në fanellë (është një shenjë treguese në sport kur një ekip fiton 10 herë titullin kampion të atij vendi). Në fakt ka patur edhe ekipe të tjera më Shkodër që e kanë vënë tashmë edhe yllin e dytë në fanellë siç është ekipi i boksit të Vllaznisë që një vit më parë festoi titullin e 20-të kampion. Në Shkodër është krijuar në fakt ideja dhe perceptimi se boksi nën drejtimin e të mirënjohurit Zef Gjoni, duhet të jetë sporti më i titulluar në klubin Vlaznia.

Vllaznia në atletikë shpallet kampione për të nëntin vit rradhazi

Atletët e Vllaznisë kanë arritur të kurorëzojnë me sukses një tjetër titull kampion. Ai që kanë fituar pasditen e sotme në Elbasan, ka qenë i nënti rradhazi për ta. Një sukses i merituar teksa nuk e kanë vënë asnjëherë në dyshim fitoren e tij dhe kjo shihet më së miri tek diferenca prej 40 pikësh me Tiranën e vendit të dytë. Në garat e sotme, ka triumfuar sërish Bajram Muça, këtë herë në 110 m/p ndërkohë që një tjetër titull kampion është fituar edhe në garën e kërcimit trehapësh.

Dita e parë e kampionatit, Vllaznia e nis me 4 gara të fituara

Dita e parë e garave të kampionatit kombëtar të atletikës për të rritur, ka qenë e suksesshme për atletët e Vllaznisë. Në garat e zhvilluara pasditen e sotme në Elbasan, ato kanë arritur të zënë katër vende të parë. Kështu, në garën e 100 m, Bajram Muça ka zënë vendin e parë duke u shpallur kampion i Shqipërisë me kohën 10"97. Në garën e kërcimit së gjati, vetëm me një kërcim, Izmir Smajlaj ka kërcyer 7.98 m duke u shpallur edhe ai kampion.

Vllaznia synon titullin e 9-të kampion rradhazi në atletikë

Pas dy ditësh në Elbasan do të nisë kampionati kombëtar i atletikës për të rritur. Federata Shqiptare e Atletikës ka vendosur ta ofrojë me dy ditë zhvillimin e tij që tashmë do të zhvillohet në datat 8 dhe 9 qershor. Natyrisht që është një kampionat i cili pritet me interes edhe në Shkodër pasi atletët dhe trajnerët e ekipit të Vllaznisë kanë si objektiv fitimin e titullit kampion, që do të ishte i 10-ti rradhazi për ta.

Smajlaj i katërti në Austri, anullon Bosnjën dhe synon kombëtarin

Atleti shkodran Izmir Smajlaj nuk ka arritur rezultatin e duhur në Mitingun Ndërkombëtar të Austrisë. Ai ka arritur të kërcejë 7.83 metra dhe është renditur i katërti, duke mos u futur dot në zonën e medaljeve. Kampioni i Europës në fuqi i sallave të mbyllura nuk ka bërë garën e tij më të mirë edhe për shkak të një dëmtimi që ka patur në këmbë, duke u ruajtur për Kampionatin Kombëtar, që zhvillohet këtë javë në Elbasan.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia- femra tjetër fitore në kampionat. Fiton 6-0 ndaj Dajtit

Tjetër fitore në kampionat për ekipin kampion në fuqi të futbollit të femrave, atë të Vllaznisë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e nëntë...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR