Izmir Smajlaj barazon shifrat e Bregut. Rekord i ri kombëtar!

Atleti shkodran Izmir Smajlaj ka thyer rekordin kombëtar në garën e kërcimit së gjati. Ai ka barazuar rezultatin 7.75 metra të mbajtur më parë nga shkodrani Admir Bregu megjithatë konsiderohet rekord nga ana e Federatës Shqiptare të Atletikës sipas rregulloreve që ajo ka. Rekordi i ri është vendosur në garat e zhvilluara pasditen e së enjtes në pistën e stadiumit “Loro Boriçi” në “ditën e kërcimeve”, aktivitet ky që mban emrin e kampionit të mirënjohur Hysni Bebeziqi. Smajlaj që në kërcimin e tij të parë ka arritur të thyejë rekordin dhe për rrjedhojë ai është shprehur i lumtur për këtë sukses por ka premtuar njëkohësisht edhe të tjerë shumë shpejt.

Nesër “dita e kërcimeve” në Shkodër. Pritet rekordi i Smajlajt

Pasditen e së enjtes në Shkodër, pikërisht në orën 16.30 në pistan e stadiumit “Loro Boriçi”, do të zhvillohet një aktivitet shumë I rëndësishëm I atletikës. Bëhet fjalë për ditën e kërcimeve. Në të, do të marrin pjesë atletët më të mirë të Shqipërisë në garat e kërcimeve, përkatësisht, atë të kërcimit së gjati dhe trehapësh. Në fakt, ky aktivitet ka krijuar tashmë një traditë të përvitshme dhe është I përfshirë në kalendarin vjetor të Federatës Shqiptare të Atletikës. Përveç sportistëve, pjesmarrës në “ditën e kërcimeve” do të jenë edhe gjithë drejtuesit e Federatës përkatëse si dhe të ftuar të tjerë të shumtë.

Izmir Smajlaj medalje ari në turneun ndërkombëtar të Tivarit

Atleti shkodran Izmir Smajlaj ka zënë vendin e parë në garën e kërcimit së gjati në mitingun ndërkombëtar të zhvilluar pasditen e së enjtes në Tivar të Malit të Zi. Kjo është një garë tradicionale që zhvillohet çdo datë 1 maj në këtë qytet të vendit fqinj dhe ku marrin pjesë sportistë nga vendet e Rajonit. Ndonëse kushtet atmosferike kanë qenë të papërshtatshme, ai ka arritur një rezultat shumë të mirë duke kërcyer 7. 67 metra, rezultat ky që është më I miri në karrierën e tij. Vetë Smajlaj në një intervistë për gazeten www.shkodrasport.com, është shprehur I kënaqur me suksesin e fundit në Tivar ku doli I pari në mes 18 atletëve pjesmarrës në këtë garë.

Vllaznia fituese e Kupës së Shqipërisë. Smajlaj atleti më i mirë

Atletika shkodrane vazhdon të dhurojë trofe. Ditën e djeshme, ekipi i meshkujve për të rritur i Vllaznisë është shpallur fitues i Kupës së Shqipërisë për vitin 2014 duke treguar dominim absolut ndaj ekipeve të tjera pjesmarrëse në këtë aktivitet. Sipas kryetrajnerit të ekipit shkodran Albert Marashi, ndonëse Vllaznia nuk ka marrë pjesë me një ekip të plotë, ajo ka arritur të zërë vendin e parë duke treguar një formë shumë të mirë sportiv. "Nuk kemi patur një pjesmarrje të plotë të ekipit tonë megjithatë triumfuan dhe kjo tregon për nivelin e sportistëve tanë dhe punën e mirë që bëhet tek Vllaznia"- ka thënë Marashi për www.shkodrasport.com.

Suad Bashku: Ky është vetëm fillimi i një karriere të suksesshme

Suksesi I arritur në kampionatin kombëtar të të rinjve të zhvilluar dy ditë më parë, ku ai është shpallur atleti më I mirë, pritet të jetë një nxitje më shumë në karrierën e saponisur të atletit 17 vjeçar të Vllaznisë Suad Bashku. Ai është shpallur kampion në dy gara, atë të kërcimit së gjati dhe në trehapësh dhe në intervistën e tij për gazetën, e pranon që këto arritje, do ta nxisin më shumë për të tjera suksese në të ardhmen.

Vllaznia shpallet kampione e Shqipërisë për të rinj

Vllaznia në atletikë është shpallur kampione e Shqipërisë për të rinj. Garat e kampionatit janë zhvilluar pasditen e së mërkurës në pistën e stadiumit kombëtar “Qemal Stafa” të kryeqytetit dhe janë dominuar nga atletët shkodranë. Sidomos me meshkujt, ato kanë qenë liderë në shumë gara duke triumfuar në fund edhe me shpalljen kampion. Ka rënë në sy mbi të gjithë atleti Suad Bashku I cili është shpallur kampion në dy gara. Pikërisht në atë të kërcimit së gjati dhe në trehapësh. Përveç tij, kampion është shpallur edhe Jonald Quku në garën e 200 metrave.

Kampionati i moshave, disa vende të para për atletët shkodranë

Janë zhvilluar dje në Tiranë kampionatet kombëtare të atletikës për moshat 13 dhe 16 vjeç. Në këto gara është vërejtur një pjesmarrje e madhe sportistësh nga shumë ekipe të vendit. Ndër to kuptohet që ishte edhe Vllaznia e cila e ka thënë fjalën e saj me disa rezultate të mira të arritura nga atletët e saj. Kështu në garat e 13 vjeçarëve, pikërisht në garën e kërcimit së gjati, Gledis Haxhia ka zënë vendin e parë teksa ka kërcyer 3.93 m. Edhe si ekip Vllaznia ka zënë vend të parë në stafetën 4x50 me me kohën 33"09. Rezultate më të mira në garat e 16 vjeçarëve ku Mejvis Zaganjori ka zënë vendin e parë në 100 m/p me kohën 15"22.

Vildan Tufi: S’më njohin si trajner tek Vllaznia. Kjo është absurde

Klubi shumësportësh Vllaznia nuk e njeh më si trajner të mirënjohurin Vildan Tufi. Specialisti i përgatitjes së atletëve në garat e kërcimeve, prej disa muajsh nuk është më pjesë e organikës së trajnerëve të këtij klubi. Të paktën kështu është vendosur nga bordi drejtues i tij megjithatë vetë këtij trajneri askush nuk ia komunikuar një vendim të tillë. Për rrjedhojë ai vazhdon punën çdo ditë në pistën e stadiumit "Loro Boriçi" duke stërvitur sportistë si Izmir Smajlaj e të tjerë. Duke folur në lidhje me këtë çështje, Tufi për gazetën www.shkodrasport.com do të shprehej:

Atleti i Vllaznisë Bajram Muça, më i miri i sallave të mbyllura

Atleti i ekipit të Vllaznisë Bajram Muça është shpallur sportisti më i mirë i kampionatit kombëtar të sallave të mbyllura, i zhvilluar dy ditë më parë në Tiranë. Ai ka zënë dy vende të para në garat e zhvilluara, pikërisht në garën e 60 metrave dhe atë të 60 metrave me pengesa duke bërë një paraqitje shumë të mirë dhe duke grumbulluar më shumë pikë se të gjithë sportistët e tjerë dhe prandaj është vlerësuar edhe si më i mirë i këtij kampionati. Përveç tij, kanë zënë vende të para në këtë kampionat edhe disa sportistë të tjerë të Vllaznisë. Kështu, Izmir Smajlaj është renditur i pari në garën trehapësh ndërkohë që në garën e kërcimit së gjati, ka fituar një tjetër atlet shkodran, Gledis Halluni.

Të enjten kampionati i sallave të mbyllura. Vllaznia pretendon

Ditën e enjte në Tiranë do të zhvillohet kampionati kombëtar i sallave të mbyllura në atletikë. Themi i sallave të mbyllura sepse në fakt kështu është emërtimi por që në Shqipëri zhvillohet në kushte skandaloze, në qiell të hapur. Natyrisht ky është një nga zhgënjimet e mëdha të njerëzve të këtij sporti me ata që kanë qenë në pushtet prej vitesh sepse nuk është bërë asgjë për të qenë në të njëjtin hap me botën sa i takon infrastrukturës sportive. Madje, mund të themi me bindje të plotë se jemi shumë larg edhe vendeve më të prapambetura në këtë drejtim.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR