Trajneri Plantak: Mbijetesa e Vllaznisë nuk është më në dorën tonë

Vllaznia e basketbollit te meshkujve mbreme ka fituar pa shume veshtiresi ndaj Tiranes, nje fitore kjo qe u jep ende shprese kuqebluve per mbijetese megjithate asgje nuk eshte ne doren e tyre. Kjo ngaqe gjithçka vendoset nga rezultatet qe do...

Flet drejtori Halili: Prioritet nxjerrja e Vllaznisë nga kriza

Prej pak ditësh ka nisur punë tek Vllaznisë i përzgjedhur nga ana e presidentit të ri Alban Xhaferi për të mbajtur rolin e drejtorit teknik të ekipit të basketbollit meshkujve. Altin Halili, ish- basketbollisti i shquar i këtij ekipi...

FSHB zbardh Kupën e Shqipërisë, ndeshjet në fund të janarit

Federata Shqiptare e Basketbollit (FSHB) ka zhvilluar mbledhjen e radhës së kryesisë së saj, e fundit për këtë vit, e cila ka vendosur që ndeshjet e Kupës së Shqipërisë të nisin në fund të janarit. Ashtu si sezonet e...

Xhuli Shestani ka nostalgji për kohën kur luante basketboll

Një nga emrat më të njohur të basketbollit të femrave në Shkodër por edhe në Shqipëri, padyshim që është Xhuli Shestani. Ajo njihet nga të gjithë për klasin e lartë që ka shfaqur në vitet kur luante për ekipin e Vllaznisë por edhe kombëtaren shqiptare.

Vllaznia për të rinj mundet 51-57 nga Partizani në Shkodër

Vllaznia në basketboll për të rinj është mundur në ndeshjen e luajtur sot në Shkodër nga Partizani. Rezultati përfundimtar i takimit të luajtur në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" ka qenë 51-57 për miqtë. Në fakt nuk ka qenë një paraqitje e mirë e djemve të drejtuar nga trajneri Roland Koka. Ata vetëm në përfundim të periodës së dytë kanë qenë në avantazh por më tej nuk kanë mundur ta ruajnë dot atë dhe për rrjedhojë e kanë humbur ndeshjen. Perioda e parë është mbyllur me rezultatin 19-13 për Partizanin, ndërkohë në të dytën është Vllaznia që fiton 18-11 dhe në këtë mënyrë gjysma e ndeshjes është mbyllur me 1 pikë në favor të shkodranëve.

Liga Ballkanike, aprovohet pjesmarrja e ekipit të Vllaznisë

Vllaznia në basketboll për meshkuj do të marrë pjesë në Ligën Ballkanike të basketbollit. Kishte ditë që flitej për këtë gjë por në fakt konfirmimi përfundimtar ka ardhur nga Bordi ekzekutiv I kësaj lige. Ai është mbledhur ditën e djeshme në Sofje të Bullgarisë në mbledhjen  e tij të rradhës dhe të pranishëm në këtë mbledhje ka qenë I pranishëm edhe trajneri I ekipit të Vllaznisë Bledar Gjeçaj si dhe sekretari I Federatës Shqiptare të Basketbollit Korab Llazani. Të dy ata kanë shprehur dëshirën që skuadra kampione e vendit tonë të merrte pjesë në këtë Ligë shumë të rëndësishme. Përveç Vllaznisë dhe Shqipërisë, ka patur një kërkesë edhe nga skuadra kampione e Kazakistanit për të qenë pjesë e kësaj Lige.

Sh.K.B.Tirana mund edhe Vllazninë, kryeson e vetme kampionatin

Dy ekipe Tirana, të dyja fitojnë në ndeshjet e vlefshme për javën e tretë të Kategorisë së Parë të Grupit A në basketboll për femra dhe të dyja po dominojnë kampionatin për momentin. Por e vetme në krye të...

Vllaznia për meshkuj shpallet kampione e Shqipërisë pas plot 14 vitesh

Vllaznia në basketboll për meshkuj është shpallur mbrëmë kampione e Shqipërisë. Ajo ka mundur në tre ndeshje finale ekipin e Tiranës duke mos patur nevojë të luajë më ndeshjen e katërt dhe të pestë. Titulli kampion kthehet në Shkodër pas plot 14 vitesh mungesë e kjo është festuar në mënyrën më të mirë të mundshme në një atmosferë vërtetë entuziaste. Ndeshja ka nisur më mirë për Tiranën e cila ka dominuar në dy periodat e para megjithatë gjërat kanë ndryshuar në dy periodat e tjera teksa shkodranët kanë fituar me rezultatin e përgjithshëm 84-73.

Vllaznia e humb ndeshjen e prapambetur ndaj Kamza Basket

Skuadra shkodrane e basketbollit për meshkuj nuk ka mundur të bëjë dot asgjë për ta fituar ndeshjen ndaj Kamza Basket e luajtur sot pasdite në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" të qytetit të Shkodrës. Kjo ndeshje ka qenë e prapambetur për javën e shtatë të kampionatit ngaqë ajo ishte për t'u luajtur të shtunën që shkoi por për arsye atmosferike u pat shtyrë. Në takimin e sotëm, që në periodën e parë u vërejt dominimi i basketbollistëve të Kamzës. Ata e mbyllën 10 minutëshin e parë në shifrat 22-9 në favor të tyre. Kaq mjaftoi për të kuptuar se Vllaznia e trajnerit Gjeçaj do ta kishte të vështirë për të kërkuar fitoren në këtë ndeshje.

Vllaznia kalon edhe Studentin, tani rradha e Klubit Tirana

Ekipi i basketbollit të meshkujve të Vllaznisë ka arritur fitoren e rradhës në kampionat. Pasditen e djeshme ai ka luajtur në Tiranë me Studentin dhe ka fituar ndaj tij me rezultatin 71-60. Konsiderohej një ndeshje e lehtë dhe jo më kot trajneri Bledar Gjeçaj ka aktivizuar në këtë ndeshje vetëm basketbollistët shkodranë ndërsa ata të huajt nuk kanë luajtur fare. Megjithatë Vllaznia e ka dominuar lojën gjatë gjithë takimin dhe në fund ka arritur të fitojë. Diferenca e pikëve nuk ka qenë shumë e madhe megjithatë nuk i është kushtuar shumë rëndësi këtij fakti.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR