Basketboll/ Vllaznia mundet në Durrës. Shkodranët akuza për arbitrimin

Pasditen e sotme në Durrës, ekipi i Vllaznisë në basketboll për meshkuj ka luajtur ndeshjen e tij të rradhës për kampionat, atë ndaj Teutës vendase. Në fund të takimit, durrsakët kanë fituar me rezultatin e ngushtë 63-61 por duhet...

Ish- kapiteni Berdica optimist: Vllaznia shpëton, ka marrë lojtarë të mirë

Ditën e djeshme në ndeshjen miqësore Vllaznia- Invaders ka patur edhe një moment shumë interesant. Në rradhët e ekipit “Invaders” është aktivizuar edhe ish- kapiteni i ekipit shkodran Ervin Berdica. Në një prononcim për mediat pas ndeshjes, ai ka...

Vllaznia U16 e nis mbarë kampionatin. Fiton me lehtësi ndeshjen e parë

Ka startuar fundjavën që lamë pas kampionatin kombëtar i basketbollit për 16 vjeçarët. Në kampionatin e sivjetëm, janë rregjistruar nga Federata plot 10 ekipe të cilat do të ndeshen mes njëri- tjetrit në sistemin vajtje- ardhje. Në ndeshjen e...

E PAJUSTIFIKUESHME/ Kombëtares së basketbollit i mbyllen dyert e pallatit të sportit

Sot pasdite Shqipëria në basketboll për meshkuj duhej të zhvillonte stërvitjen e fundit në prag të nisjes për në Danimarkë, aty ku do të luajë takimin e vlefshëm për para-eliminatoret “Eurobasket 2021”. Por nuk ndodhi aspak kështu pasi në momentet...

Kthehet amerikani Leo Svete, por nga Vllaznia largohet një basketbollist tjetër

Ndonëse vëmendja është e përqendruar maksimalisht tek sfida e sotme ndaj Partizanit, tek Vllaznia nuk kanë munguar lëvizjet e lojtarëve, fenomen ky që ka krijuar një klimë jo dhe aq entuziaste. Kështu, që prej ditës së djeshme me ekipin në...

Vllaznia e Gjeçajt vazhdon surprizat. Mund edhe Elbasanin, është e dyta në renditje

Vllaznia në basketboll për femra mundi 88-69 Elbasanin në Shkodër, ndeshje e vlefshme për javën e 7-të të Kampionatit Kombëtar, Grupi A. Sukses që ngjit ekipin shkodran të trajnerit Gjeçaj në vendin e dytë të renditjes, një surprizë e...

BASKETBOLL: LIBRI I ARTË I SKUADRAVE KAMPIONE- MESHKUJ

Skuadrat kampione (meshkuj) në vite: 1946 17 Nëntori1947 Ylli kuq (Durrës)1948 17 Nëntori1949 Tirana1950 Tirana1951 Partizani1952 Partizani1953 Partizani1954 Partizani1955 Durrësi1956 Partizani1957 Tirana “A”1958 Partizani1959 Partizani1960 Partizani1961 17 Nëntori1962 17 Nëntori1963 17 Nëntori1964 Partizani1965 17 Nëntori1966-1967 Vllaznia1967-1968 Partizani*1968-1969 Partizani1969-1970 Partizani1970-1971...

Vllaznia mund lehtësisht Kamzën, 104-71. 19 fitore në 20 ndeshje

Vllaznia në basketboll për meshkuj vazhdon serinë e rekordeve teksa pasditen e së shtunës ka arritur fitoren e 19-të në 20 ndeshjet e luajtura deri tani në kampionat. Fitorja e
djeshme ka qenë e thellë, me rezultatin 104 me 71 dhe ajo merr më tepër rëndësi rëndësi sepse është arritur ndaj rivalit kryesor në luftën për titullin kampion, ekipit të Kamza Basket. Ndeshja ka qenë e dominuar totalisht nga Vllaznia e cila e ka nisur në avantazh që në periodën e parë, të fituar 32 me 19, për të vazhduar me të dytën ku do të fitonte Kamza Basket 24 me 15. U duk se ndeshja do futej në rivalitet megjithatë në dy periodat e tjera Vllaznia dominon dukshëm, 34 me 12 dhe të fundit 23 me 16, duke vulosur rezultatin e përgjithshëm 104 me 71.

Në dyshim pjesmarrja e Vllaznisë në Ligën Ballkanike

Punimet per rikonstruksionin e pallatti te sportit duhej të kishin nisur. Të paktën kështu u pat premtuar se në fillim të korrikut, punëtorët do kishin mbërritur në ambjentet e pallatit të sportit “Qazim Dervishi” për të nisur punën. Por nuk ka ndodhur kështu. Arsyeja ka qenë ana proceduriale. Në fillim ka qenë ftesa për firmat e ndërtimit, më pas rregjistrimi në tender ku kanë marrë pjesë 7 firma. Zhvillimi I tenderit ka nxjerrë edhe firmën fituese por për arsye procedurash, ajo ende zyrtarisht nuk ka nisur nga puna.

Danny Lawhorn, blerja e rradhës për Vllazninë

Tek Vllaznia mberrin edhe nje tjeter basketbollist. Dhe behet fjale serish per nje amerikan. I rradhes qe ka mberritur pak minuuta me pare ne Rinas eshte Danny Lawhorn. Ai luan ne rolin e organizatorit dhe pritet te jete nje element...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR