Vllaznia pranë marrjes së dy basketbollistëve të tjerë serbë

Mund të shkojë në pesë numri i basketbollistëve të huaj tek ekipi i basketbollit të meshkujve të Vllaznisë. Pas largimit të papritur të maqedonasit Markovskit, presidenti i këtij ekipi Sokol Dibra ka kërkuar ta plotësojë menjëherë këtë boshllëk teksa ka hyrë në tratativa me të tjerë lojtarë. Për këtë arsye, kanë mbërritur sot në Shkodër dhe kanë filluar stërvitjen me Vllazninë edhe dy basketbollistë të tjerë serbë. Bëhet fjalë për Bogoljub Devrnja dhe Nikola Jevtiç. I pari duket një lojtar shumë cilësor. Ai vjen nga ekipi i Inter Bratislavës me të cilin ka luajtur brenda pak ditësh dhe pritet të shihet nëse do bjerë dakord me drejtuesit e Vllaznisë për kushtet e kontratës.

Vllaznia mund edhe Apoloninë 103-87. Tani gati për play- off

Ekipi I basketbollit të meshkujve të Vllaznisë ka arritur një tjetër fitore në kampionat. Këtë herë ndaj Apolonisë së Fierit me rezultatin 103 - 87. Ndeshja është luajtur pasditen e së shtunës në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” dhe...

Maqedonasi Markovski ikën nga Vllaznia. Prish planet e Gjeçajt

Nëse volejbolli ka nisur dhe po zhvillon ndeshjet gjysmëfinale të plej-ofit, basketbolli ende është në fazën e dytë të kampionatit. Megjithatë, vetëm dy javë nisjes së ndeshjeve më të rëndësishme të kampionatit, për ekipin e basketbollit të meshkujve të...

Vllaznia mundet nga Kamza Basket 79-90. Gjokoviç shënon 35 pikë

Pritej ndoshta edhe fitorja e Vllaznisë në ndeshjen e sotme në Tiranë ndaj ekipit Kamza Basket por nuk ka ndodhur kështu. Kjo e fundit ka vazhduar serinë e fitoreve në kampionat duke arritur atë të rradhës teksa ka mundur edhe rivalin kryesor në luftën për titull. Rezultati përfundimtar i fiksuar në fund të 40 minutave të lojës ka qenë 90-79 për Kamza Basket. Ndeshja nuk ka filluar shumë mirë për shkodranët që e kanë humbur periodën e parë në shifrat 16-27 megjithatë në të dytën ndryshojnë gjithçka dhe për rrjedhojë e kanë fituar atë me rezultatin 27-14.

Vehbi Ademi, një figurë e shquar e basketbollit shkodran

Njëri prej figurave kryesore të basketbollit shkodran dhe atij shqiptar është edhe Vehbi Ademi, një figurë e spikatur sportive. Ai është një nga emrat simbol të lojrave me dorë, jeta e të cilit ka qënë shumë e lidhur me basketbollin dhe po aq edhe në volejboll, fillimisht si sportist në fushën e lojës dhe më pas si trajner në pankinë. E përveç kësaj, Vehbi Ademi i përket një prej familjeve më të vjetra të qytetit të Shkodrës, ku përveç traditës së fabrikës së atëhershme “Tarabosh” pronë e tyre, ato ishin të lidhur mjaft afër me sportin, kur kemi parasysh edhe vëllian e tij, Berhanin, edhe ky i aktivizuar në të dy sportet, volejboll dhe bashketboll, motra Lirija, një nga lojtarët e pesëshes së parë të Vllaznisë në basketboll, si dhe nipërit e tij, Muhameti dhe Teofiku, të cilët patën karrierë në sportin e futbollit.

Kamza Basket- Vllaznia nesër në orën 19.00 në “Asllan Rusi”

Pas ndeshjes spektakolare të zhvilluar javën e kaluar ndaj klubit Tirana, ekipi i basketbollit të meshkujve të Vllaznisë do të ketë këtë javë një tjetër përballje shumë interesante. Mbrëmjen e së premtes, në orën 19.00, në pallatin e sportit “Asllan Rusi”, ai do të ndeshet me ekipin kryesues të kampionatit, Kamza Basket. Ndeshja do të jetë e vlefshme për kampionatin dhe pritet një sfidë shumë e fortë. Drejtuesit e Vllaznisë janë të bindur se mund t’ia dalin të mundin edhe skuadrën e cila nuk njeh humbje ende në këtë kampionat.

Vllazni e frikshme. 60 nga 108 pikët, të realizuar me trepikësha

Ka qenë vërtetë një Vllazni "e frikshme" ajo e së shtunës në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" në ndeshjen e kampionatit ndaj ekipit të Klubit Tirana. Nga 108 pikët që ka realizuar ekipi shkodran, 60 prej tyre, pra më shumë sesa gjysma, kanë ardhur nga gjuajtjet për tre pikë. Rrallë ndodh që një ndeshje basketbolli të fitohet kryesisht nga gjuajtjet jashtë zone. E ka bërë Vllaznia këtë gjë sepse basketbollistët e saj kanë realizuar plot 20 gjuajtje të sakta për 3 pikë. Një mesatare natyrisht e lartë. Por të mos harrojmë se ka patur një tjetër mesatare të lartë në këto gjuatje.

Astrit Zaganjori: Vllaznia është në rrugën drejt titullit

Mbrëmjen e së shtunës është entuziasmuar së tepërmi. Astrit Zaganjori ka qenë ndër kampionët e fundit vite më parë me Vllazninë dhe që atëherë në Shkodër nuk ka mbërritur më asnjë titull kampion për basketbollin. Mund të vijë këtë vit ndoshta. Para disa vitesh ka qenë sportist ndërsa sot mban postin e inspektorit pranë klubit shumësportësh Vllaznia por edhe rolin e ndihmësit të trajnerit Gjeçaj. Ai në ndeshjen ndaj Klubit Tirana ka përjetuar shumë emocione dhe pas ndeshjes është shprehur kështu për gazetën online www.shkodrasport.com kur ka thënë:

Vllaznia për femra mundet 71-86 nga Klubi Tirana për kampionat

Ndryshe nga ekipi i meshkujve, ai i femrave i Vllaznisë nuk ka arritur të fitojë ndaj ekipit të klubit Tirana në ndeshjen e rradhës për kampionat. Kjo ndeshje është luajtur pasditen e sotme dhe është fituar nga ekipi kryeqytetas me rezulttin 86-71. Ndeshja ka filluar më e mirë për vajzat bardheblu që kaën fituar periodën e parë në shifrat 18-12. Në periodën e dytë, vajzat shkodrane mundohen të reagojnë disi por e kanë të vështirë të barazojnë dhe për rrjedhojë  epërsia thellohet teksa edhe perioda e dytë fitohet nga Klubi Tirana me rezultatin 25-18.

Vllaznia spektakël në “Qazim Dervishi”. Mund 108-66 Tiranen

Ekipi i Vllaznisë në basketboll për meshkuj ka dhuruar spektakël pasditen e sotme në pallatin e sportit "Qazim Dervishi". Në prani të një numri të madh sportdashësisht, basketbollistët shkodranë të drejtuar nga trajneri Bledar Gjeçaj kanë nxjerrë një ndeshje...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia- Fortuna Hjorring, ja kur do të luhet sfida në ‘Loro...

Tashmë nuk ka më dilema: Vllaznia ka caktuar datën 11 shtator për të luajtur ndeshjen e parë të turit të dytë të Ligës së...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR