KRYESORE

Na ishte njëherë Milan-i… Rijeka fiton me lehtësi 2-0

Na ishte njëherë… Kështu nisin përrallat dhe me këtë fjali mund të përmblidhet edhe situata që po kalon klubi milanez prej disa vitesh tashmë. Por ndryshe nga sa ndodh në përralla, që zakonisht kanë një fund të bukur, për...

Skënderbeu i pafat në Europë, mundet me një gol në minutën e 95-të

U duk se Skënderbeu do të dhuronte surprizën e fundit në Europë, pasi e ka nisur në avantazh ndeshjen në Zvicër ndaj Young Boys, por fati nuk ishte me korçarët. Jo vetëm që epërsia e bardhekuqëve zgjati vetëm 4...

Ndodh edhe në Rusi: klubi i njohur ka 4 muaj pa… rroga!

Krizë te ekipi rus i Rubin Kazanit. Lojtarët kanë deklaruar se nuk kanë marrë pagesat mujore që nga korriku.Ata kanë kërcënuar drejtuesit e klubit se do të largohen nga ekipi në muajin janar nëse gjendja nuk ndryshon.Gazeta britanike “Telegraph”...

Ronaldo: Jam shumë i lumtur, shpresoj ta fitoj çdo vit “Ballon d’Or”

Ylli i Real Madrid Cristiano Ronaldo ka fituar Ballon d’Or 2017.Është hera e pestë që lojtari i përfaqësueses portugeze fiton çmimin, duke barazuar rivalin e tij historik Lionel Messi.Ronaldo shënoi 42 gola në të gjitha kompeticionet gjatë 2016/17, duke...

Zef Gjoni: Më shumë mbështetje, ndryshe mund ta lëmë Vllazninë!

21 tituj kampionë si ekip, po kaq edhe Kupa të Shqipërisë. Kampion për vitin 2017 edhe për moshat U-18, U-16 dhe U-14. Më shumë se kaq natyrisht që nuk mund të fitosh. Në Shkodër, në Klubin Vllaznia është sporti...

Zyrtare, Ronaldo fiton Topin e Artë 2017-të

Cristiano Ronaldo nuk është më numri 2. Portugezi sapo ka fituar Topin e Artë për herën e pestë në një ceremoni të zhvilluar në Paris nga “France Football”, revista që jep çmimin prestigjioz. Portugezi, pas triumfit të sotëm, ka...

Brazili është skuadra më e shtrenjtë e Kupës së Botës

Vera e ardhshme do të jetë plot emocione. 32 skuadra do të mundohen të fitojnë Kupën e Botës në Rusi 2018; gjithsesi, jo të gjitha do të mbërrijnë me të njëjtat mundësi për të fituar. Sipas faqes Transfermarkt, Brazili...

Vllaznia, ndaj Flamurtarit për t’u ringritur

Vllaznia nuk ka kohë të mendojë gjatë për humbjen në shtëpi ndaj Laçit, pasi në horizont po shfaqet një transfertë e vështirë, ajo ndaj Flamurtarit. Pas dy fitoreve radhazi, zhgënjimi ndaj kurbinasve ka lënë pasoja në aspektin psikologjik tek...

Dom Simon Jubani, prifti që ka luajtur futboll me Vllazninë

Nga GJERGJ KOLA

Dom Simon Jubani njihet nga të gjithë si një nga klerikët më të njohur të vendit tonë. Njihet si meshtari që ka kremtuar për herë të parë meshën publikisht pas rënies së komunizmit më 4 nëntor fillimisht e më pas me 11 nëntor të vitit 1990 kremtoi meshën e parë publike tek Varrezat e Rrmajit në Shkodër. Ka lindur në Shkodër më 8 mars 1927 dhe ka vdekur më 12 korrik 2011 në moshën 84 vjeçare duke lënë pas një emër të madh jo vetëm si klerik. Ajo që është e veçantë tek ky njeri ka të bëjë me atë se para se të shugurohej meshtar, pikërisht në vitin 1958, ka qenë FUTBOLLIST. Po, po është mëse e vërtetë. Ka luajtur me sukses për 7 vite me rradhë me Vllazninë, madje në një ndeshje ka qenë edhe pjesë e kombëtares shqiptare të futbollit. Kush e thotë këtë? Historia e klubit Vllaznia, gazetat e kohës por edhe shumë të tjera. E themi edhe ne pasi, më 22 korrik 1997, në numrin 7 të gazetës “SHKODRA SPORT”, kemi botuar një letër të Dom Simonit ku shpjegonte për herë të parë dhe të vetme kuptohet, karrierën e tij si sportiest. Madje jo vetëm me futbollin por edhe si atlet I shquar, fitues I disa vendeve të para në garat kombëtare të kohës.
Më poshtë keni letrën e plotë të Dom Simon Jubanit për gazetën tonë para plot 18 vitesh:

Menaxheri paralajmëron mbrojtësit: Kush vjen te Napoli ka punë me Hysajn!

Menaxheri i Elseid Hysajt, Mario Xhiufredi, nuk i pranon kritikat që kanë mbërritur në adresën e mbrojtësit të përfaqësueses shqiptare të futbollit pas paraqitjeve të fundit të Napolit. Skuadra është vënë në epiqendër të kritikave pas humbjes me Juventusin...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Andersen: Niveli i Fortunës më i lartë se ai i Vllaznisë,...

Shorti i turit të dytë të Ligës së Kampioneve në futboll për femra ka vënë përballë Vllaznisë ekipin Fortuna Hjorring të Danimarkës. Skuadra nënkampione...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR