KRYESORE

Salihi ka shënuar 15 gola në Austri, nominohet për të fituar trofe

Shënoi në fitoren e Neustadt kundër Bw Linz, duke regjistruar golin e tij të 15 në Bundesliga 2 në Austri. Hamdi Salihi qëndron në krye të listës, duke i dhënë dhe ekipit të tij shtysën për të qëndruar në...

Luis Suarez hyn në historinë e Barcelonës

Luis Suarez ka hyrë mes 10 golashënuesve më të mirë të Barcelonës. Me golin kundër Celta Vigo, Luis Suarez ka shkuar në 127 gola me fanellën e Barcelonës. Uruguaiani tani është vetëm katër gola prapa Samuel Eto’o dhe tre...

Inter ngjitet në krye të Serisë A, shqiptarja pozon “cullak” (FOTO)

Pas fitores së sotme 5-0 ndaj Kievos, Inter është ngjitur në krye të renditjes së Serisë A për herë të parë në këtë sezon. Natyrisht që ky do të jetë objektivi i ardhshëm, moslëshimi i tij deri në fund....

United, Mourinho kërkon të realizojë një ëndërr me “ulje”

Gareth Bale është ëndrra e Jose Mourinho-s në merkaton. Siç ka bërë të ditur portali spanjoll “as.com”, “Djajtë e Kuq” janë gati të engociojnë me Real Madrid për uellsianin, por nuk kanë ndërmend të bëjën oferta të çmendura. Me...

Laçi “tmerri” i Vllaznisë. 4 fitore në 6 ndeshjet e fundit në Shkodër

Fitorja e sotme e Laçit brenda në "Loro Boriçi" ndaj Vllaznisë, nuk ka qenë rastësi. Themi kështu sepse kurbinasit janë kthyer në "tmerrin" e kuqebluve në dy vitet e fundit. Mjafton të ndalemi tek statistikat e përballjeve në mes...

Artenca Tufi, basketbollistja e talentuar e Vllaznisë dhe e kombëtares

Nëse flasim për basketbollin e femrave në Shkodër, sigurisht që nuk mund të anashkalosh kurrsesi një emër: atë të Artenca Tufit. Për këtë vendos karriera e saj e shkëlqyer, çka e ka bërë atë një nga basketbollistet më të mira të Shqipërisë në vitet '60.ka lindur në Shkodër më 8 korrik 1943 në një familje të vjetër shkodrane dhe me tradita. Prindërit nuk e pengojnë as atë dhe as fëmijët e tjerë të merren me sport dhe për këtë arsye, Artenca shumë shpejt do të lidhej ngushtë me këtë fushë të jetës. Të njëjtën gjë bënë edhe dy fëmijë të tjerë të kësaj familje, Vildani me atletikë dhe Moza me basketboll duke lënë të tre gjurmë në sportin shkodran.
Artenca e filloi sportin në moshën 13 vjeçare dhe e la atë 30 vjeçe kur ishte nënë me fëmijë. Dha një kontribut të madh për 17 vite me rradhë duke lënë gjurmë tek Vllaznia dhe sporti shqiptar. E ka nisur sportin duke u marrë me atletikë dhe në vitin 1958 thyen rekordin e garës së 200 metrave për moshat, merr medalje në garën e kërcimit së gjati, merr pjesë edhe në garat e 400 metrave, atë të stafetës etj duke zënë disa vende të para jo vetëm si individe por duke ndihmuar edhe vajzat e Vllaznisë me Feti Dizdarin në krye që të jenë kampione të vendit.

Telashe për Brazilin 6 muaj përpara Botërorit

Që prej eliminimit dramatik brenda në vendin e tij kanë ndryshuar shumë gjëra për pesë herë kampionët e botës. Kualifikimi, në krahasim me rivalët e Argjentinës, shkoi pa asnjë problem. Në Rusi Brazili është sërish një nga favoritët për...

Sot nuk luajti asnjë minutë, trajneri Gjoka shpjegon mungesën e Krymit

Loja e tij në repartin e mesfushës, pikërisht në rolin e shkatërruesit, ka rënë gjithmonë në sy dhe shpeshherë ka marrë vlerësime pozive si nga specialistët ashtu edhe nga tifozët. Ka munguar ne dy ndeshje, me pas luajti te...
video

E rrallë / Tifozi pushton fushën me makinë dhe dhuron spektakël

Në futboll shohim shpesh episode qesharake, teksa në të gjithë botën nuk mungojnë rastet kur tifozët pushtojnë dhe fushën e lojës duke kërkuar që të takojnë idhujt e tyre. Në fakt në Emiratet e Bashkuara Arabe, në kampionatin e...

Silva & Otamendi vendimtarë, City mbetet +8 nga United

Manchester City ka vuajtur por ka arritur të fitojë në fund me golin e David Sliva-s. Ishte një sfidë e vështirë për Qytetarët, por Guardiola nuk preferoi të linte pushim asnjë nga yjet e tij që i dhanë fitoren...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR