Ada e Juban Danja kalojnë pa problem në gjysmëfinale të Kupës

Dy skuadrat pretendente për fitimin e Kupës së Shqipërisë të këtij edicioni, pikërisht Ada e Velipojës dhe "Juban Danja', kanë kaluar pa as më të voglin problem në gjysmëfinale të këtij kompeticioni. Sidomos për Adën gjërat kanë qenë më të thjeshta pasi ajo nuk ka luajtur fare. Vajzat velipojake kanë udhëtuar drejt Kamzës për të zhvilluar ndeshjen ndaj Dardanisë sipas shortit të paracaktuar por kundërshtari i tyre nuk është paraqitur dhe për rrjedhojë e ka fituar ndeshjen në tavolinë 3-0.

Ada për femra, miqësore në shkurt me FC Rossiyanka të Rusisë

Muajin e ardhshëm në Budva të Malit të Zi do të zhvillohet një turne shumë i rëndësishëm për futbollin e femrave. Në të do të marrë pjesë edhe skuadra kampione e Shqipërisë, Ada e Velipojës. Interesant është fakti se organizatore e këtij turneu është një nga ekipet më të mira të Europës në futbollin e femrave, kampionia e Rusisë FC Rossiyanka. Ajo ndodhet përpara ndeshjeve çerekfinale të Ligës së Kampioneve teksa ka dalë në tetë më të mirat e saj. Sipas shortit të hedhur të këtij turi, ajo do ndeshet më 20 dhe 27 mars me ëolfsburg të Gjermanisë.

“Juban Danja” godet në merkato. Merr edhe 4 futbolliste të tjera

Objektivi i lartë për t'i fituar të dy trofetë e këtij sezoni, ka bërë që drejtuesit e ekipit të futbollit të femrave të "Juban Danjës" të bëjnë katër goditje të forta në merkato.Ditët e fundit, ata kanë bërë realitet...

“Juban Danja” fiton 5-0 miqësoren e sotme me Suharekën

Ashtu siç kemi lajmëruar, ekipi i futbollit të femrave të "Juban Danjës" sot ka zhvilluar një ndeshje miqësore me ekipin e Suharekës së Kosovës. E planifikuar për t'u luajtur në fushën sportive "Reshit Rusi" ajo është spostuar në fushën...

“Juban Danja” të shtunën miqësore me Suharekën e Kosovës

Ekipi i futbollit të femrave të "Juban Danjës" do të zhvillojë një tjetër miqësore këtë fundjavë në prag të nisjes së ndeshjeve të Kupës së Shqipërisë. Për këtë arsye, ditën e shtunë në orën 13.00 në fushën sportive "Reshit Rusi" do të luhet një miqësore teksa përballë ekipit shkodran do të jetë ai i Suharekës së Kosovës. Lajmi eshte bere i ditur per gazeten tone nga presidenti i kesaj skuadre Ferdinand Jaku. Kjo miqësore do t'i shërbejë trajneres Emanuela Jaku dhe stafit të saj për të parë edhe njëherë tjetër gjendjen e skuadrës.

Presidenti Jaku: “Juban Danja” edhe tre përforcime të tjera

Rritet edhe më tepër rivaliteti në mes dy ekipeve më të mira të futbollit të femrave në Shqipëri, Adës dhe Juban Danjës. E para ka marrë në rradhët e saj një trajner kampion si Dervish Haxhiosmanoviç ndërsa e dyta do kundërpërgjigjet me blerjen e tre futbollisteve të tjera. Lajmi bëhet i ditur nga presidenti Ferdinand Jaku që për gazetën online www.shkodrasport.com do të shprehej:

Dervish Haxhiosmanoviç zgjidhet trajneri i Adës së femrave

Dervish Haxhiosmanoviç do jetë trajneri I ri I ekipit të Adës në futbollin e femrave. Kampionia  në fuqi e futbollit të femrave më në fund e ka gjetur trajnerin e ri. Pankina e saj, kishte mbetur bosh prej disa ditësh pas dorëheqjes së trajnerit të mëparshëm Fatmir Axhani por ditën e djeshme ajo e ka gjetur zëvendësuesin. Ai është një emër mjaft I njohur për futbollin shkodran dhe atë shqiptar, pikërisht Haxhiosmanoviç, trajneri që me Vllazninë ka fituar tre trofetë e fundit, pikërisht titullin kampion në sezonin 2000- 2001, Superkupën në po atë sezon dhe Kupën e Shqipërisë në sezonin 2007-08.

Futbolli i femrave në pritje të ndeshjeve të Kupës së Shqipërisë

Për futbollin e femrave ka gjithnjë e më tepër interes në Shkodër. Dy ekipet e saj, Ada dhe Juban Danja, kanë krijuar një rivalitet shumë të madh me njëra- tjetrën dhe kjo është parë qartë në fazën e parë të kampionatit. Ky rivalitet pritet të jetë prezent edhe në ndeshjet e Kupës së Shqipërisë, trofe ky që pritet të nisë në fund të janarit ose në fillim të shkurtit. Edhe në këtë kompeticion, rivaliteti më i madh për ta fituar atë, do jetë sërish në mes këtyre dy ekipeve. Si Ada ashtu edhe Juban Danja pritet të kenë edhe ndryshime në përbërje apo dhe në stafet drejtuese.

Juban Danja barazim 1-1 në miqësoren e sotme me Trepça ’89

Mesditën e sotme në fushën sportive "Reshit Rusi" të Shkodrës është zhvilluar ndeshja miqësore në futbollin e femrave në mes ekipeve Juban Danja dhe Trepça '89 e Mitrovicës së Kosovës. Ka qenë një ndeshje e bukur dhe në fund të saj është fiksuar rezultati i barabartë 1-1. Golin e vetëm për ekipin shkodran në këtë ndeshje e ka shënuar kapitenia Advije Veliu.Në fakt, kjo nuk ka qenë ndeshja e parë në mes këtyre dy ekipeve.

Femrat: Ada shpallet “kampione e dimrit”, “Juban Danja” e dyta

Kampionia në fuqi e vendit në futbollin e femrave- Ada e Velipojës është shpallur edhe "kampione e dimrit" për sezonin aktual. Ajo e ka mbyllur fazën e parë të kampionatit duke qenë në vendin e parë me dy pikë më shumë sesa Juban Danja e vendit të dytë. Ada, sot ka luajtur në Kamëz me ekipin e Dardanisë dhe ka fituar thellësisht me rezultatin 11-0. Në Shkodër ka luajtur ndërkohë skuadra e vendit të dytë- Juban Danja. Ajo ka pritur ekipin e Kinostudios që mbante deri më sot vendin e tretë në renditje. Megjithatë, diferencat në fushë mes dy ekipeve kanë qenë të mëdha.

FUTBOLLI I FEMRAVE

FOTO/ Megi DOÇI jo vetëm futbolliste: Mos u mundo të më...

Megi Doçi, futbollistja e Vllaznisë, nuk është e talentuar vetëm me topin në këmbë, por edhe jashtë fushës së blertë. Me anë të një foto...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR