Vllaznia e vonuar dhe asgjë konkrete

Opinion nga Gjergj KOLA


Realisht tek Vllaznia nuk ka asnjë lëvizje. Më saktë, më shumë bëhet zhurmë mediatike këtë periudhë për merkaton sesa ajo ekziston në të vërtetë. Kuptohet lehtësisht se nuk është një situatë shumë normale. Të gjithë drejtuesit e klubit janë në fushatë. Nga njëra anë presidenti Çela dhe trajneri Bushati të vendosur në të njëjtin kamp (LSI) dhe në krahun tjetër Gjyrezi e Grima në një kamp tjetër (PD).

Presidenti Çela: Brenda pak ditësh do firmosim me 5 futbollistë

Për të është kohë shumë e ngarkuar. Fushata elektorale, takimet dhe punët e tjera, duket se ia kanë zbehur mundësinë për të menduar për Vllazninë. Megjithatë nuk është kështu. Presidenti I klubit shkodran Agron Çela ndeshet me shqetësimin e tifozëve për skuadrën kuqeblu çdo ditë, në çdo takim që ka me njerëzit, ata kanë vetëm një pyetje: Çdo bëhet me Vllazninë? Kështu presidentit- kandidat për deputet I ka ndodhur edhe ditën e djeshme në një takim që ka patur me banorët e një lagjeje të qytetit. Dhe përgjigja e Çelës ka qenë e drejtëpërdrejtë:

Vllaznia njeh vetëm largime, asnjë afrim

Opinion nga Admir URUÇI

Merkatoja e Vllaznisë deri më tani njeh vetëm emra të deklaruar apo premtime për një ekip europian për sezonin e ardhshëm dhe asgjë më shumë. Ndonëse skuadrat e tjera kanë filluar punën për merkaton, te shkodranët ajo ka mbetur vetëm në kuadrin e fjalëve. Drejtuesit e klubit nuk kanë nënshkruar me asnjë nga futbollistët që kishin në planet e tyre, apo për më tepër të ketë një parakontratë me ta, duke qenë se ata kanë ende angazhime me klubet ku militojnë.

Arsen Hajdari, lojtari me më shumë ndeshje tek Vllaznia

Tek Vllaznia është kohë bilancesh dhe analizash dhe përderisa në klub askush nuk e ka mendjen tek to, sigurisht që ia vlen të pasqyrojmë atë se çfarë ka ndodhur tek kjo skuadër sezonin e fundit. Tashmë është thënë nga...

Shtubina bën gati valixhet. Po mendoj për një skuadër tjetër

Për të nuk ka qenë një sezon I mirë, ashtu si dhe për Vllazninë. Në kushte të tilla ka vendosur që të largohet prej saj dhe për këtë arsye, është vënë në kërkim të një skuadre tjetër. Bëhet fjalë për Ndriçim Shtubinën, mesfushorin kuqeblu I cili e ka shprehur hapur dëshirën e tij për të mos rinovuar me këtë skuadër. Duke folur për gazetën, 26 vjeçari shkodran ka bërë të ditur njëkohësisht se kontrata e tij me Vllazninë I ka përfunduar katër ditë më parë. “Mund të konfirmoj faktin se prej datës 20 maj nuk jam më futbollist I Vllaznisë. Kontrata ekzistuese që kam patur, më ka përfunduar me këtë datë dhe prandaj tashmë jam futbollist I lirë. Në kushte të tilla, kam nisur bisedimet me 2-3 skuadra të tjera të kampionatit shqiptar dhe besoj se me njërën prej tyre do mbyll gjithçka Brenda një jave apo 10 ditësh”- ka thënë ai për gazetën.

Sinani: Vllaznia i kanë munguar sulmuesit e golit këtë sezon

Në gusht të vitit të kaluar ai ka qenë vërtetë I emocionuar. Stadiumi “Loro Boriçi” I mbushur plot me tifozë, ngrihej I gjithi në këmbë për ta përshëndetur atë pikërisht në ceremoninë zyrtare të lënies së futbollit. E kemi fjalën për Vioresin Sinanin, golashënuesin më të mirë në gjithë historinë e klubit Vllaznia. Që prej atij momenti ndërkohë ka patur një funksion tjetër në skuadër, jo më të shënojë gola por të drejtojë në pankinë. Fillimisht me Duron dhe më pas me Bushatin, ai mbi të gjitha ka ndjerë një vështirësi: atë të mosshënimit të golave nga sulmuesit e skuadrës. Ndihej keq dhe mbase në momente të veçanta ka dashur të futej vetë në fushë por…

Specialistët shkodranë: Vllaznia është e vonuar për sezonin e ri

Nëse ka filluar të mendohet për sezonin e ri, disa prej specialistëve shkodranë mendojnë se Vllaznia është e vonuar sa I takon përgatitjeve për të. Këtë e thonë emra të tillë si Ramazan Rragami, Esat Rakiqi, Nikoll Gjergji dhe Kujtim Shaba të cilët e njohin mirë realitetin e kampionatit shqiptar dhe për më tepër, e njohin mjaft mirë edhe situatën tek skuadra shkodrane. Ata janë skeptikë për Vllazninë e së nesërmes sepse në rradhë të para kjo skuadër nuk duket të ketë financa shumë të mëdha. Në kushte të tilla, kur ajo nuk ka as një bosht të saj, gjërat do bëhen më të vështira. 

Hajdari: Me Duron isha “i humbur”. Bushati “më ringjalli”

Sezonin e kaluar ka qenë “zbulimi” I Vllaznisë. Me golat por më së shumti me lojën e zhvilluar. Në këtë të dytin, ka hasur jo pak probleme. Sidomos në fazën e parë ndërsa në të dytën, me ardhjen e trajnerit Bushati gjërat ndryshuan. E kemi fjalën për Arsen Hajdarin, mesfushorin 24 vjeçar të kuqebluve. Duke folur për “Gazetën e Sportit”, ai “do fajësonte” në njëfarë mënyre idetë e ish-trajnerit Duro për ta vendosur në një pozicion jo të përshtatshëm për të. “Faza e parë e sezonit që lamë pas ka dhuruar dy momente për mua. Atë të parin e fazës së parë ku unë nuk arrita dot të shfaqë asnjë nga vlerat e mia dhe atë të dytin e fazës së dytë ku unë tregova se di të luaj ashtu si sezonin e kaluar.

Belisha kërkon që të rinovojë me Vllazninë edhe për një sezon

Kapiteni i Vllaznisë në fazën e dytë të këtij sezoni, Amarildo Belisha, është në pritje të një oferte nga ana e drejtuesve të klubit shkodran. Mesfushori, që bën edhe rolin e mbrojtësit të majtë dhe atij të qendrës, është i bindur se edhe në sezonin e ri do të jetë pjesë e planeve të Vllaznisë. Megjithatë, për momentin nuk ka ende diçka konkrete mes palëve, pasi drejtuesit janë në një periudhë pushimi dhe të angazhuar me gjëra të tjera. Gjatë një interviste për “Panorama Sport”, Belisha komenton sezonin që lamë pas, si dhe i bën thirrje klubit të mbajë titullarët.

Dilema e madhe e Vllaznisë: Ka apo nuk ka të rinj të talentuar?

Pyetja që bëhet shpesh në Shkodër gjatë gjithë kësaj periudhe të fundit apo dhe më përpara është nëse ka lojtarë të rinj të talentuar apo jo. Dikush mendon që “po”, të tjerë thonë “jo”. Kuptohet që secili flet sipas interesave të tija. Ekipet e Akademisë Vllaznia prej vitesh janë kampione me grupmoshat, ekipi U-17 pardje festoi titullin e tretë rradhazi, po ashtu ekipi U-19 pat qenë edhe ai disa vjet kampion dhe sërish është në vendet e para të renditjes. Në kushte të tilla, përderisa me këto grupmosha ka sukses, duhet të ketë edhe lojtarë që t’I shërbejnë ekipit të parë.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Federata vjen me një tjetër risi. Kompeticioni i ri për femrat...

Futbolli i femrave nuk do ta nisë vitin me ndeshjet e Kupës së Shqipërisë si çdo vit tjetër, pasi Federata ka menduar për një...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR