Zmijani: Sot me Vllaznia U-19 shkruajmë historinë në Champions për të rinj

Kur sot në orën 18:00, Vllaznia U-19 do të zbresë në fushën e “Stadionul Zimbru” në Kishinau të Moldavisë, ajo do të hyjë në histori si skuadra e parë shqiptare që luajti në “UEFA Youth League”, versioni “Junior” i Ligës së Kampioneve. Edhe pse përballë ka një ekip jo me emër të madh, si FK Zimbru i Moldavisë, kuqeblutë e drejtuar nga trajnerët Luan Zmijani dhe Gjon Kola, janë përgatitur seriozisht për t’u kthyer në Shkodër me suksesin e parë ndërkombëtar.

Vllaznia U-19 mundet 1-3 në Moldavi por goli i Pusit mban në lojë kuqeblutë

Vllaznia U-19 nuk ka arritur të marrë një rezultat pozitiv në ndeshjen e parë të "Uefa Youth League" teksa është mposhtur 1-3 në Moldavi nga Zimbru U-19, në takimin e parë. Për ekipin moldav shënoi Stina në minutën e 23-të duke mbyllur me shifrat 1-0 për Zimbru U-19 pjesën e parë. Në fraksionin e dytë, miqtë realizuan dy gola të tjerë brenda tri mintuash.

Kombëtarja U-15 grumbullohet në Shkodër. Dy futbollistë të Akademisë Vllaznia pjesë e saj

Kombëtarja U-15 e Shqipërisë nis sot grumbullimin në Shkodër. Kuqezinjtë e vegjël do të luajnë dy ndeshje miqësore ndaj Malit të Zi, respektivisht në datat 28 shtator në orën 16:00 në Shkodër dhe më 30 shtator në Podgoricë. Në konferencën për shtyp, të pasqyruar edhe në faqen zyrtare të FSHF-së në internet, trajneri i Kombëtares U-15, Eqerem Memushaj deklaroi se kampionati shqiptar ka prodhuar elementë që bëjnë diferencën.

Vllaznia U-19 në Moldavi. Gati për ndeshjen me FK Zimbru

Kuqeblutë 19 vjeçarë të Vllaznisë kanë mbërritur në Moldavi ku pasditen e nesërme do të luajnë ndaj ekipit vendas FK Zimbru ndeshjen e parë të Champions Youth League. Paraditen e sotme, ekipi ka shkelur me këmbë në tapetin e stadiumit ku do të luhet ndeshja dhe ka bërë edhe foton e parë ndërkohë që pasdite do të zhvillohet konferenca e zakonshme për shtyp e trajnerit të ekipit si dhe do të zhvillohet stërvitja e fundit para se të luhet ndeshja zyrtare.

Ekipet e AAS, fitore dhe barazim në debutimin e tyre në Superiore

Një nisje shumë e mbarë ka qenë kjo e sotmja për ekipet e "Albanian Ajaxh School" të cilat siç dihet marrin pjesë për herë të parë në Kategorinë Superiore me moshat U-17 dhe U-19. Ndonëse të dy ato kanë luajtur në transfertë, pikërisht në Lezhë ndaj ekipeve respektive të Portos, kanë arritur të marrin një fitore dhe një barazim. Të parët kanë zbritur në fushë, paratërinjtë që drejtohen nga trajneri Entri Çaku.

Vllaznia U-19 niset drejt Moldavisë. Kryebashkiakja i uron suksese

Gjatë kësaj së shtune është bërë prezantimi zyrtar I ekipit U-19 I Vllaznisë para nisjes drejtë Moldavisë, ku do të luaj përball kampionëve të ketij vendi për këtë grupmosh, ndeshje kjo e vlefshme për turin e parë të  “Uefa Youth League”. Gjatë prezantimit  të ekipit dhe bërjes së fotove zyrtare që do I dergohen Uefas, e pranishme ishte dhe Kryebashkiakja Voltana Ademi, e cila në fjalet e saj u mundua ti motivoj këtë djem të talenmtuar duke ju garantuar mbështetjen e gjithë klubit.

Një foto që flet shumë. Akademia Vllaznia, krenaria e klubit shkodran

Nëse Vllaznia sot ka diçka që mund të krenohet, padyshim që ajo është Akademia e saj. Një element i cili ka padyshim shumë domethënie brenda. Fotoja e mësipërme i përket ekipit U-19 të Akademisë Vllaznia të sezonit 2013-2014. Nga 13 pjestarët që janë në këtë foto, 12 prej tyre sot luajnë futboll dhe drejtojnë.Vetëm njëri, Mirjon Shkëmbi, një mesfushor shumë i talentuar, nuk dihet pse nuk eci përpara. Gjithë të tjerët po jetojnë me futbollin.

Enes Isufi grumbullohet sërish me kombëtaren U-19

Një tjetër lajm i mirë për futbollistin 17 vjeçar shkodran Enes Isufi. Pas debutimit me fanellën e ekipit të parë të Vllaznisë, ai vazhdon të ngjisë shkallët e karrierës. Mbrojtësi shtatëlartë është grumbulluar sërish nga kombëtarja U-19 për ndeshjet eliminatore të Kampionatit Europian. Sipas njoftimit të ardhur, Isufi më datë 25 shtator duhet të jetë në hotel "Tropikal" në Durrës për t'u vënë në dispozicion të stafit teknik.

Hidhet shorti i kampionatit të moshave. Akademia Vllaznia e nis nga Internacionali

Federata Shqiptare e Futbollit ka hedhur sot shortin e kampionateve të kategorisë Superiore për moshat U-19 dhe U-19. Përveç ekipeve të Vllaznisë, siç dihet sivjet do të marrin pjesë në mes ekipeve më të mira të moshave të Shqipërisë edhe dy ekipet e Albanian Ajax School (AAS). Ata e kanë fituar këtë të drejtë pas paraqitjes së shkëlqyer që kanë bërë sezonin e kaluar në kategorinë e parë.

Luan Zmijani: Jemi gati për aventurën në Uefa Youth League

Vllaznia e 19-vjeçarëve është gati për debutimin në Uefa Youth League, njëlloj si Champions League i të rinjve. Trajneri i skuadrës shkodrane Luan Zmijani ka folur sot para ndeshjes Vllaznia-Teuta, ku është shprehur se janë gati për këtë aventurë më 27 shtator.

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR