Vllaznia vetëm barazim 0-0 me Tomorin në Shkodër

90 minuta shumë të dobëta me raste të pakta shënimi dhe në fund një barazim 0-0 që ka kënaqur pjesërisht vetëm Tomorin. Vllaznia nga ana e saj nuk ka arritur të dominojë në fushë. Ndonëse lojtarët e saj e kanë kontrolluar më tepër topin, ata nuk kanë arritur të krijojnë raste shënimi. Në këtë ndeshje të luajtur mesditën e së dielës në “Loro Boriçi”, Vllaznia ka luajtur me formacionin e saj më të mirë por kjo nuk ka ndikuar në fushë. Miqtë nga Berati janë mbrojtur mirë, kanë kërkuar madje hera-herës edhe kundërsulmin e shpejtë por pa rezultat. Rastet më të mira të kuqebluve kanë qenë ato të Krajës në fundin e pjesës së parë kur gjuan mbi traversë, shtylla e Smajlit në minutën e 79-të dhe rasti I Erkoçeviç 8 minuta para fundit.

Vllaznia 2012-13, drejtuesit bëhen “memecë”

Opinion nga Gjergj KOLA

 

Tre futbollistë shkodranë janë të gatshëm të kthehen për sezonin e ardhshëm. Të tjerë mund të jenë në rradhë për ta bërë një gjë të tillë. Ata presin vetëm një gjë: Ftesën e drejtuesve të Vllaznisë. Më shumë sesa kaq, këta futbollistë duan një premtim: ndërtimin e një skuadre pretendente për titullin kampion. Për t’I bërë të gjitha këto, nga ana e Bashkisë Shkodër, pronarja aktuale e klubit shkodran, duhen hedhur shuma të mëdha parash për sezonin e ardhshëm. Por në fakt, nuk është koha mesa duket për ta bërë një gjë të tillë. Në kushte të tilla, ka shumë dilema për të ardhmen.

Vllaznia prodhon sërish debat në Këshillin Bashkiak

Duket se në mbledhjet e Këshillit Bashkiak Shkodër nuk do ketë qetësi derisa problemet e sportit të vihen në rrugët e duhura për të gjetur zgjidhjet e duhura. Nëse në mbledhjen e rradhës së kaluar, një deklaratë e nënkryetarit Troshani para këshilltarëve, trazoi “ujërat” në ekip, çka çoi pastaj edhe në shkarkimin e Rudi Vatës nga posti I trajnerit, dje ka patur sërish debat. Këtë herë për njohjen e kontributeve të ish-donatorëve të Vllaznisë në vite. Këshilltari Erogen Brajoviç ka ngritur sërish shqetësimin e tij  se pse kërkesa e këtyre 6 donatorëve nuk vjen në Këshill ndonëse ka 4 muaj që është paraqitur? Për këtë pyetje, ai nuk ka marrë përgjigjen e duhur, madje nga kryetari I Këshillit Bashkiak Bardh Lohja, në njëfarë mënyre është anashkaluar një diskutim I tillë duke u justifikuar se atë gjë e dinë drejtuesit e Bashkisë.

Sukaj & Vajushi: Duam të kthehemi. Vllaznia e ka në dorë

Dy nga futbollistët më të mirë të Vllaznisë së këtij edicioni por edhe atij të kaluarit, Xhevahir Sukaj dhe Armando Vajushi, kanë dëshirë të kthehen sërish në Shkodër. I pari luan në Iranin e largët, I dyti në Bullgari. Të dy po luajnë me ekipet e tyre dhe dëshira për të ardhur sërish në qytetin e tyre, nuk ka të bëjë me mosaktivizimin me ekipet aktuale. Nuk ka të bëjë as me paratë sepse atje ku janë, marrin shumë më tepër se tek Vllaznia. Arsyeja pse duan të kthehen ka të bëjë me mërzinë që u shkakton qëndrimi larg familjeve të tyre, larg ambjentit shoqëror dhe mbi të gjitha, larg Vllaznisë, skuadrës së tyre të zemrës.

Vllaznia me formacion të plotë ndaj Tomorit

Për ndeshjen e rradhës ndaj Tomorit, skuadra shkodrane do të jetë e plotë në përbërjen e saj. Kuptohet me kontigjentin aktual sepse futbollistë të tillë si Hasani dhe Bardulla, i kanë dhënë fund sezonit me dëmtimet që kanë patur. Pjesa tjetër e skuadrës është e plotë, madje duke përfshirë këtu edhe malazezin Popoviç që duket se e ka lënë pas dëmtimin që e ka shqetësuar prej tre javësh. Edhe kapiteni Belisha i ka kaluar problemet shëndetësore që ka patur ndërsa Hajdari e Sykaj rikthehen nga pezullimet me kartona. Edhe tre futbollistët malazez që u lanë pushim nga ana e trajnerit Grima për ndeshjen me Skënderbeun, tashmë janë të gatshëm. E kemi fjalën për Petroviç, Brnoviç dhe Jabllan.

Superliga, shënojnë sërish Erjon Vucaj dhe Bekim Bala

Ashtu si në javën e kaluar, edhe sot kanë shënuar sërish futbollistët shkodranë që luajnë për skuadrat e tjera të Superligës shqiptare. Dhe janë sërish Erjon Vucaj e Bekim Bala që kanë bërë një gjë të tillë. Por nëse goli i Balës nuk ka patur dhe aq vlerë ngaqë skuadra e tij në fund është mundur nga Dinamo, goli i Vucajt mund të rezultojë si më deçizivi i këtij kampionati. Ai ka shënuar për Laçin në minutat e para të pjesës së dytë duke i dhënë fitoren kësaj skuadre pikërisht ndaj Teutës kryesuese të kampionatit. Vucaj është një lojtar që po spikat tek Laçi prej tre sezonesh duke treguar aftësi shumë të mira goditëse nga jashtë zone, ashtu siç veproi edhe sot kur shënoi një gol shumë të bukur.

Trajneri Grima: Bëmë më të mirën e mundshme ndaj Skënderbeut

Humbja e sotme në Korçë, në njëfarë mënyre ka qenë e pritshme në kampin shkodran nisur nga mungesat e shumta që ka patur Vllaznia për këtë ndeshje. Në fushë kanë qenë shumë lojtarë të rinj të cilët megjithatë kanë bërë një paraqitje të mirë. Edhe trajneri Armir Grima ka folur me tone pozitive pas ndeshjes në lidhje me paraqitjen e tyre. Për faqen zyrtare të klubit shkodran, ai ka thënë: "E dinim që ishte një ndeshje e vështirë ajo me Skënderbeun në Korçë. Vendasit kërkonin me ngulm pikët për të rimarrë kreun, ndërsa ne udhëtonim drejt Korçës me një ekip me shumë mungesa. Megjithatë, përgjithësisht jam i kënaqur nga paraqitja në fushën e lojës së djemve që u aktivizuan. Ata besoj u impenjuan maksimalisht me aftësitë e tyre.

Vllaznia, gati të fitojë Kupën e Shqipërisë për të rritur

Atletët shkodranë janë gati të fitojnë edhe Kupën e Shqipërisë për të rritur. Ky aktivitet, i dyti më i rëndësishëm në aktivitetet kombëtare pas kampionatit, do të zhvillohet këtë të enjte në Tiranë. Sigurisht që objektivi i Vllaznisë është i qartë për të zënë vendin e parë dhe për të nxjerrë sa më shumë fitues në garat individuale. Në fakt, janë disa sportistë shkodranë që pretendojnë vende të parë. Kështu Elsid Dizdari në garën e 100 m, ka pretendimin për të zënë vendin e parë, e po ashtu edhe Bajram Muça në 110 m/p, Elvedin Meti në 200 m, Albert Marashi në 400, Izmir Smajlaj në kërcim trepahësh. Bindja tek suksesi i rradhës është e madhe tek të gjithë atletët. Kjo shprehet edhe në deklaratën që jep njëri prej tyre, pikërisht kampioni në fuqi i vendit në garën e 200 m, Elvedin Meti që duk folur për gazetën online www.shkodrasport.com, do të shprehej:

Vllaznia, ja 11-shja që do luajë ndaj Skënderbeut

Për ndeshjen e sotme ndaj Skënderbeut, trajneri Grima ka patur shumë dilema për 11-shen që do hedhë në fushën e lojës. Mungesat e shumta të lojtarëve e kanë vënë atë në pozita për të përzgjedhur lojtarët që do luajnë. Problemet më të mëdha duken në ndërtimin e repartit të mesfushës dhe të sulmit sepse në portë dhe mbrojtje gjërat duken të zgjidhura mirë. Vujadinoviç do jetë mes shtyllave si gjithmonë. Para tij pritet të luajë lojtari i ekipit të të rinjve Lekaj në rolin e mbrojtësit të djathtë ndërkohë që Smajli është spostuar të luajë në qendër të mbrojtjes bashkë me Krajën.

Safet Osja: Vllaznia ta harrojë sa më shpejt këtë sezon

Ka luajtur për shumë vite me rradhë për skuadrën shkodrane dhe sigurisht që ndjen keqardhje për pozitat aktuale të Vllaznisë. Atij nuk I vjen aspak mirë që kjo skuadër përflitet edhe për rënie nga kategoria, përmendet shpesh për keq në media, ndërrohen shumë trajnerë, e gjëra të tjera. Safet Osja, ish-futbollisti kampion I kësaj skuadre që tashmë mban postin e drejtorit sportiv tek Ada, duke folur për Vllazninë e sotme do të shprehej: “Të them të drejtën, nuk më vjen aspak mirë kur e shoh Vllazninë në këtë gjendje.

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR