Elvis Plori, kandidati i rradhës për pankinën e Vllaznisë?

I pari ishte Hysen Dedja për të cilin ende nuk thuhet nëse ka pranuar ta drejtojë Vllazninë apo jo. I dyti ishte Armando Cungu që e ka refuzuar një ofertë të tillë ngaqë ndjehet mirë dhe është nën kontratë me Kukësin. I treti është Elvis Plori. Trajneri shkodran që aktualisht drejton Burrelin konsiderohet një nga kandidaturat serioze për postin e trajnerit të Vllaznisë, gjithnjë nëse largohet Duro. Drejtuesit e klubit tashmë e kanë shprehur hapur preferencën e tyre për një trajner shkodran “post- Duro”. Dhe emrat e Dedjes, Cungut e Plorit kanë qenë më të përshtatshmit në këtë mes.

Trajneri Duro nxjerr blof Vllazninë: S’u ftova në mbledhje

“Te nusja hanë e pinë te dhëndri gjë nuk dinë”. Kjo shprehje do t’i shkonte më shumë për shtat asaj që sot po ngjet tek Vllaznia. Moszhvillimi i analizës së djeshme të drejtuesve të klubit shkodran me kryebashkiakun Lorenc Luka ka pasur si arsye mungesën e teknikut Shpëtim Duro, gjoja për shkak të gjendjes së tij shëndetësore dhe pamundësisë së ardhjes në këtë mbledhje. Por e vërteta është disi më ndryshe, madje krejt ndryshe nga sa deklaron klubi. Vetë trajneri i skuadrës, Shpëtim Duro, i kontaktuar përmes telefonit, ka deklaruar se ai nuk ka qenë i ftuar fare në këtë analizë.

Shpëtim Duro nuk është më trajneri i Vllaznisë

Opinion nga Redan Bushati

Që Shpëtim Duro nuk është më kryepankina shkodrane, këtë nuk e pohoj unë, por... vetë klubi i futbollit «Vllaznia». Një gjë të tillë mund ta vërtetojnë secili prej jush, që “Shpëtim Duro nuk është më trajneri i Vllaznisë dhe Këshilli i Trajnerëve është jashtë funksionit”.

Në Shkodër ka dyshime. Në Krujë, Vllaznia ka lënë dy gola e parë

Për të parën herë ndoshta edhe në mënyrë publike, në Shkodër kanë dalë hapur me dyshimet e tyre për trukimin e një ndeshje. Pikërisht për ndeshjen e fundit me Kastriotin. Dy golat e parë të shënuar nga skuadra krutane, konsiderohen të lënë nga futbollistët e Vllaznisë. Sigurisht që kjo nuk mund të vërtetohet taman por të paktën këtë herë është folur edhe publikisht. Në një nga emisionet sportive në televizionet lokale,   Astrit Dervishi, ish-gjyqtar I njohur në vendin tonë, tashmë në rolin e vëzhguesit, e ka thënë hapur se dy golat e parë të Kastriotit, janë lënë nga futbollistët e Vllaznisë.

Komisioni i Etikës: Vazhdojmë hetimet për trukimin e ndeshjeve

Zhurma e krijuar në media për trukimet e ndeshjeve të kampionatit shqiptar, apo dhe raportet që vijnë nga UEFA e FIFA, kanë vënë në lëvizje edhe Komisionin e Etikës, organin që FSHF ka krijuar enkas për këtë qëllim. Ky komision pikërisht sot ka dalë me një deklaratë për mediat ku thuhet:
"Komisioni i Etikes se FSHF i mbledhur sot ne date 6 Dhjetor 2012 ne mbledhjen e tij te rradhes dhe shqyrtoi materialet te cilat jane objekt gjykimi nga ky Komision.

Ferid Borshi: Kjo është një Vllazni e çuditshme që s’merret vesh

Vendi I tetë në fundin e fazës së parë të kampionatit dhe eliminimi nga Kupa e Shqipërisë, I ka zhgënjyer të gjithë në Shkodër. Tifozë, drejtues por edhe ish-futbollistë të Vllaznisë, ndjehen jo pak keq kur e shohin skuadrën e tyre të vuajë. Ferid Borshi, një nga emrat e njohur të Vllaznisë së viteve ’80  dhe që pak ditë më parë  bashkë me veteranët e tjerë të Vllaznisë fitoi edhe kupën “Pavarësia” që u zhvillua në Vlorë, ndjehet keq kur e sheh atë të vuajë. Sipas logjikës së tij, mundohet të bëjë edhe një analizë të ecurisë së saj duke u ndalur konkretisht tek dy takimet e fundit. 

Agim Medja: Zgjidhja nuk është largimi i trajnerit Duro

Agim Medja, ish-sekretari i klubit të futbollit Vllaznia, në një emision sportiv në një prej mediave lokale ka analizuar problematikat që ka pasur kjo skuadër gjatë kësaj periudhe. Për Medjan, largimi i një tekniku dhe zëvendësimi i tij me një tjetër nuk mund të ishte zgjidhja më e mirë për momentin, gjithmonë nëse stafi teknik me Duron në krye e ka gjithçka nën kontrollin e vet. Një deklarim të tillë, Duro e ka theksuar në gjithë daljet e tij para mediave. Kjo, sipas Medjas, do të ishte e mjaftueshme që tekniku të vijonte punën e tij, por gjithmonë nëse nuk ka një ftohje të marrëdhënieve të tij me drejtuesit e tjerë.

Të keqen e madhe të kësaj Vllaznie e shoh nga qershori

Opinion nga Alban Hasani


Erdhi momenti ta analizojmë ecurinë e Vllaznisë dhe sigurisht që nuk më vjen mirë kur e shoh në këtë gjendje. Por nëse kthehemi prapa në kohë, unë e kam thënë që në fillim të sezonit se skuadra shkodrane rrezikon të bjerë nga kategoria. Kur e deklarova unë këtë, shumëkush e mori me buzëqeshje.Në fakt nuk është kështu dhe koha e vërtetoi këtë. Nga Superliga bien 4 skuadra këtë sezon.

Troshani porosi Gjyrezit: Llogarit, kostot e largimeve!

Në takimin që nënkryetari I Bashkisë Shkodër Ritvan Troshani ka bërë me administratorin Fatos Gjyrezi dy ditë më parë, mësohet se I ka kërkuar këtij të fundit të llogarisë edhe efektin financiar që do kenë largimet e mundshme nga skuadra të disa futbollistëve. Ndoshta edhe të trajnerit Duro. Të gjithë këta, janë nën kontratë me Vllazninë deri në fund të sezonit dhe prandaj, largimet e tyre kanë edhe ndikimin financiar të ndërprerjes së kontratave.

Vllaznia, të enjten ndahet “shapi nga sheqeri” për Duron & Co

Për trajnerin Shpëtim Duro dhe disa prej futbollistëve që përfliten, dje nuk ka pasë asnjë takim. Tashmë do jetë dita e enjte shumë vendimtare për Vllazninë. Pikërisht këtë ditë do të zhvillohet edhe analiza e shumëpritur e drejtuesve të lartë të klubit shkodran, me stafin drejtues dhe atë teknik. Vendimi është marrë ditën e djeshme. Në fakt pritej që të kishte një takim të nënkryetarit të Bashkisë Troshani dhe administratorit Gjyrezi me kryebashkiakun- president Luka. Të paktën kështu kishte deklaruar një ditë më parë vetë numri 2 I këtij institucioni.

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR