E rëndë: Kampionati shqiptar më i korruptuari në botë!

Futbolli shqiptar më i korruptuari në botë. Ky është përfundimi i dalë pas një analize të rezervuar të shoqërisë “Sportradar”, lider botëror i monitorimit të kuotave të basteve dhe fluksit të parave të luajtura në futboll. Sipas asaj që raportohet në mediat botërore, Kategoria Superiore e Shqipërisë kryeson renditjen botërore për sinjalizim të ndeshjeve të shitura, duke kapur kuotën e 97 takimeve në total.Hetimi është shtrirë në më shumë se 400 kompani bastesh ndërkombëare dhe është zbuluar nga agjencia e specializuar e trukimit të ndeshjeve “Agipronews”.

Gjergji: Nëse Vllaznia humbet në Krujë, Duro të japë dorëheqjen!

Që në fillim të përgatitjeve të këtij sezoni, ai ka qenë pranë skuadrës. Herë më afër dhe herë më larg megjithatë Nikoll Gjergji është gjithnjë present pranë Vllaznisë. Ish-futbollisti kuqeblu I viteve ’50- ’60, vazhdon të jetë aktiv si trajner me moshat por nuk mund të qëndrojë larg skuadrës së tij të zemrës. E ka ndjekur edhe në ndeshjen e fundit me Flamurtarin dhe natyrisht që është çuditur nga mënyra si kanë rrjedhur ngjarjet në këtë ndeshje. “Ka qenë një takim që na dhuroi shumë emocione për mënyrën si shkoi loja por të them të drejtën, kam mbetur I zhgënjyer nga mënyra si skuadrat u paraqitën në këtë ndeshje. Ata kanë treguar shumë dobësi.

Hysen Dedja, “kandidati- hije” nëse ikën Shpëtim Duro?

Situata rreth trajnerit të Vllaznisë Shpëtim Duro nuk është shumë e mirë. Që pas eliminimit për kupë me Shkumbinin, ky trajner nuk I ka më pozitat e forta në krye të kuqebluve. Kjo është përforcuar edhe me ecurinë jo të mirë në kampionat teksa në katër ndeshjet e fundit, skuadra që ai drejton ka marrë vetëm dy pikë. Rrjedhimisht kanë filluar pakënaqësitë ndaj tij. Drejtues të klubit thuhet t’I kenë kërkuar të japë dorëheqjen por trajneri kryeqytetas nuk e mendon një gjë të tillë duke thënë se e ka ekipin nën kontroll.

Vllaznia fiton 1-0 miqësoren me Flamurtarin e Prishtinës

Skuadra shkodrane ndonëse ka luajtur me formacionin e dytë, ka arritura ta fitojë miqësoren e luajtur paraditen e sotme me Flamurtarin e Prishtinës me rezultatin 1-0. Goli i vetëm i kësaj ndeshje është shënuar nga mesfushori Florind Bardulla. Kjo ndeshje siç dihet është zhvilluar në kuadrin e festimeve për 100 Vjetorin e Pavarësisë. Shkodranët kanë qenë të ftuar nga pala kosovare për të marrë pjesë në këto festime por ajo që të bën përshtypje është fakti pse ekipi i Vllaznisë ka udhëtuar i plotë për këtë ndeshje në një kohë që në fushë kanë luajtur vetëm futbollistët e formacionit të dytë.

Duro pret një projekt të ri. Në Shkodër të pakënaqur me të

Trajneri I Vllaznisë Shpëtim Duro nuk mund të bëjë asgjë më tepër me lojtarët që ka në dispozicion. Për ta çuar në vendin që I takon, ai kërkon të tjerë lojtarë, të tjerë përforcime në merkaton e janarit. Numri 1 I pankinës shkodrane tashmë ka dalë hapur me idenë e tij. E ka bërë këtë gjë pas ndeshjes së fundit me Flamurtarin ku sipas tij u vërejtën diferencat e mëdha në cilësi të lojtarëve. Duro prêt se si do veprojnë drejtuesit e klubit. Vetë ka idenë se duhet nisur një projekt I ri. “Ajo që dua të them unë është se për ta parë Vllazninë në vendin që I takon dhe në nivelin e pritshëm, duhen lojtarë, duhen përforcime.

Vllaznia e futsallës arrin fitoren e parë. Mund 11-6 Teutën

Ka mbërritur më në fund fitorja e parë për ekipin e Vllaznisë në kampionatin e futsallës (minifutbollit). Ditën e djeshme ai ka mundur Teutën me me rezultatin 11-6. Ndeshja e vlefshme për javën e katërt të kampionatit, është zhvilluar në Tiranë. Ajo është dominuar nga fillimi deri në fund nga djemtë e trajnerit Safet Osja. 11 golat e shënuar në këtë ndeshje kanë patur për autor Alis Paçramin që ka shënuar 4 herë, 3 herë ka shënuar Erind Mlloja, 2 gola kanë për autor Erjon Mandin, nga 1 gol kanë shënuar Eder Meta dhe Besmir Alibali.

Shpëtim Duro: Një barazim që të jep ndjenjën e fitores

Trajneri i Vllaznisë Shpëtim Duro është shprehur i kënaqur me reagimin e skuadrës në ndeshjen e mbrëmshme ndaj Flamurtarit dhe për rrjedhojë shënimi i tre golave dhe barazimi i ndeshjes, atij i duket si fitore. Megjithatë ai e ka të qartë se ky barazim nuk do t'i rregullojë shumë gjëra në renditje dhe prandaj duhet menduar që tani për përforcime në merkaton e janarit."Një barazim që do mbahet mend gjatë për nga mënyra si erdhi, aq më tepër ndaj një kundërshtari të fortë si Flamurtari. Kjo është një meritë e djemve që reagoi dhe në fakt ky barazim duket si një fitore për ne.

Goli i shkodranit Nimani,dërgon Laçin në vendin e tretë

Tre shkodranë kanë ngjitur Kukësin dje sërish në vendin e dytë në renditje. Katër shkodranë të tjerë, njëri prej tyre me një gol të rëndësishëm, kanë dërguar Laçin në vendin e tretë të renditjes sot. Cungu, Rakiqi e Dani vazhdojnë të mirë mirë në pankinën kukësiane dhe jo më kot ata janë ndër ekipet më të mira të vendit. Ndërkohë sot, Laçi falë golit të mesfushorit shkodran Valdano Nimani kanë mundur Teutën 1-0 dhe është ngjitur në vendin e tretë në renditje me 21 pikë, po aq sa edhe Kukësi.

Vllaznia e viteve ’80- ’90 nesër në fushë për kupën “Pavarësia”

Nesër në Vlorë zhvillohet kupa "Pavarësia" në futboll për ekipet veterane të katër klubeve. Njëri ndër to është edhe ai i Vllaznisë së viteve '80- '90, përkrah ekipeve të Flamurtarit, Tiranës dhe Prishtinës. SIgurisht që do jetë një kënaqësi e madhe të shohësh duke luajtur futboll emra të mëdhenj të historisë së këtyre klubeve. Nga Shkodra, Vllazninë do ta përfaqësojnë emra të mëdhenj të futbollit të saj në vite, duke filluar nga Astrit Hafizi, Ferid Borshi, Selman Gruda, Muharrem Shkreli, për të vazhduar me Hysen Zmijanin, Fatbardh Jerën, Hysen Dedjen, Kujtim Shabën, Avenir Danin, Alban Nogën e për të përfunduar me Ilir Dibrën, Entri Çakun, Alban Volumin etj.

Vllaznia vlerëson Flamurtarin. Vendos “regjim kazerme”

Takimi I sotëm me Flamurtarin është vlerësuar në maksimum nga ana e drejtuesve të klubit Vllaznia. Ata, për herë të parë në këtë sezon kanë vendosur ta grumbullojnë skuadrën një ditë para ndeshjeve që zhvillojnë në Shkodër. Pasditen e djeshme, të gjithë futbollistët dhe pjestarët e stafit teknik janë mbledhur në hotel “Meteor” ku kanë kaluar natën e mbrëmshme dhe do qëndrojnë deri sot rreth orës 15.00. Nuk kishte ndodhur asnjëherë më parë kështu. Herët e tjera, trajneri Duro kishte preferuar të mos e grumbullonte skuadrën.  Thjesht vetëm drekën sëbashku dhe pastaj menjëherë në stadium.

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR