Vllaznia fiton 2-0 në Mamurras për Kupë. Cioffi gjen golin

Vllaznia e ka nisur me fitore edhe edicionin e sivjetëm të Kupës së Shqipërisë. Ndonëse sfida e sotme në trasnfertë me Mamurrasin konsiderohej e vështirë nisur nga merkatoja e zhvilluar nga kjo skuadër, kuqeblutë nuk janë frikësuar aspak dhe kanë vazhduar serinë e fitoreve të tyre. Këtë herë duke mundur Mamurrasin me rezultatin 2-0. Trajneri Raineri në këtë takim u ka dhënë mundësinë disa prej futbollistëve që nuk kanë gjetur shumë hapësira më parë, që të luanin dhe të tregonin veten dhe njëri prej tyre, sulmuesi Italian Çofi ka qenë ai që ka zhbllokuar rezultatin që në minutën e 3-të të takimit.

Kampionati i femrave me 12 skuadra. 4 janë nga Shkodra

Këtë fundjavë pritet të nisë kampionati i gjashtë kombëtar i futbollit për femra në vendin tonë. Federata Shqiptare e Futbollit ka hedhur edhe shortin e këtij kampionati ku gjëja kryesore që vërehet është shtimi i numrit të skuadrave pjesmarrëse. Në kampionatin e ri pritet të ketë një numër rekord pjesmarrje në krahasim me atë që ka ndodhur deri tani teksa kanë konfirmuar marrjen pjesë plot 12 ekipe të vendit.

Sebastian Soza: Ky është vetëm goli im i parë për Vllazninë

Ka qenë shumë i lumtur për realizimin e golit të tij të parë me Vllazninë. Sulmuesi 20 vjeçar uruguajan Sebastian Soza tashmë ndjehet më i qetë. Presioni rreth tij ka qenë jo i vogël javët e fundit. Ardhja e tij në formë huazimi nga Palermo fillimisht dhe më pas nga Empoli, ka bërë që tifozët të presin shumë prej këtij lojtari. Por mosha e tij e re, mosambjentimi sa duhet me skuadrën, bënë që ai të mos dilte dot në lojën e tij. Pas golit të shënuar ndaj Elbasanit, ai ndjehet më mirë tashmë e këtë e thotë edhe për gazetën tonë:

Vllaznia mund me vështirësi Elbasanin 1-0. Vendos goli i Sozës

Vllaznia ka marrë tre pikë shumë të vlefshme në ndeshjen e luajtur pasditen e së shtunës ndaj Elbasanit me rezultatin 1-0. Ka vendosur në këtë takim goli I uruguajanit Soza që në minutën e 22-të por nëse kuqeblutë kanë marrë tre pikë në këtë takim, duhet pranuar se ata kanë qenë me shumë fat. Në minutën e 30-të të ndeshje, elbasanasit kanë fituar një 11-metërsh të cilën e ekzekutoi Dalipi por ka qenë portieri Selimaj që e ka pritur topin.

Luka shmang problemet: S’shkarkohet kush. Vllaznia po ecën mirë

Pavarësisht debateve në distancë në mes presidentit të Vllaznisë Roberto Nava, trajnerit Baldo Raineri dhe administratorit Neritan Kalamishi, kryetari i Bashkisë Shkodër, Lorenc Luka, është shprehur sot në lidhje me gjithë atë situatë të rrëmujshme që ka pushtuar kuqeblutë të paktën siç duket në media. I pyetur nga gazetarët në lidhje me këtë çështje, ai ka bërë thirrje për qetësi.

Komisioni i Apelit shtyn vendimin për Vllazninë për të hënën tjetër

Pritej të merrej sot një vendim nga ana e Komisionit të Apelit si për klubin Vllaznia ashtu edhe për klubin Tirana pas ankimimeve që ata kanë bërë për dënimet e dhëna nga Komisioni i Disiplinës por nuk ka patur një vendim. Siç merret vesh, anëtarët e këtij komisioni janë mbledhur pasdite dhe kanë diskutuar në lidhje me provat dhe dokumentacionin. Siç dihet Vllaznia është dënuar të zhvillojë 10 ndeshje pa tifozë dhe është gjobitur me 10 milionë lekë ndërsa Tirana me 5 milionë lekë dhe 15 ndeshje pa tifozë. Këto natyrisht që janë dënime të rënda të dhëna për incidentin e ndodhur mes dy tifozerive.

Vllaznia, Shtubina shënon dy herë dhe Apolonia mundet 2-0

Vllaznisë i kanë mjaftuar 45 minutat e para të ndeshjes për të mundur Apoloninë me rezultatin 2-0. Dy golat e Ndriçim Shtubinë në minutat 29 dhe 35, i kanë dhënë fitoren kuqebluve në një ndeshje që ishte konsideruar delikate nga ana e tyre. Fierakët ishin paraqitur mirë në ndeshjet e mëparshme të këtij kampionati dhe ky ishte një tregues që ata duheshin patur kujdes. Për më tepër që stadiumi “Loro Boriçi” në këtë ndeshje ishte i boshatisur për shkak të dënimit të kësaj fushe. Vllaznia nuk e nisi mirë ndeshjen por me kalimin e minutave situata erdhi duke u përmirësuar.

Raineri: Duhet të fitojmë medemos ndaj Apolonisë dhe Elbasanit

Dy ndeshjet e ardhshme ndaj Apolonisë dhe Elbasanit, konsiderohen shumë të vështira dhe njëkohësisht të rëndësishme për Vllazninë. Kështu ka deklaruar trajneri i saj Baldo Raineri në konferencën e sotme për shtyp. Si zakonisht, një ditë para ndeshjes së rradhës për kampionat, ai është para gazetarëve për të dhënë mendimin e tij për ndeshjen. Edhe sot është ndjekur e njëjta praktikë pune.

Vllaznia e Tiranë, rikthehet miqësia e mëparshme

Vllaznia dhe Tirana kanë vendosur të harrojnë gjithçka ka ndodhur mes tyre ditët e fundit dhe sëbashku do të nisin një etapë të re bashkëpunimi. Drejtuesit e klubit tiranas kanë qenë sot në Shkodër për të kërkuar falje për sjelljen e tifozëve të tyre. Të drejtuar nga presidenti Refik Halili, kanë qenë edhe administratori Krenar Alimehmeti, kapiteni i ekipit Ervin Bulku apo dhe emra të tjerë si Indrit Fortuzi e të tjerë. Ata janë pritur nga ana e zëvendëspresidentit të Vllaznisë Isufi, administorit Kalamishi, shefit të klubit Grima si dhe emrat e njohur të futbollit si Rragami, Ndoja, Zmijani e Sinani.

Tirana, një përfaqësi e saj nesër për të kërkuar falje në Shkodër

fair Një përfaqësi e klubit Tirana nesër do të jetë në Shkodër për të kërkuar falje atyre të Vllaznisë për gjithçka ka ndodhur në ndeshjen e javës së kaluar në mes skuadrave të tyre. Ende nuk është e qartë se kush do jetë në përbërje të kësaj përfaqësie por burime pranë klubit shkodran bëjnë të ditur se presin një numër prej rreth 10 pjestarësh të klubit mik. Me shumë mundësi në përbërje të tij do jetë presidenti Halili, administratori Alimehmeti, futbollistë e veteranë të tjerë të këtij klubi. Në rrethana të tilla, edhe klubi shkodran po merr masat që në këtë takim të përfaqësohet me drejtuesit kryesorë të tij, me futbollistë aktualë por edhe me emra të tillë si Rragami, Ndoja, Zmijani, Sinani etj.

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR