FSHF nderon dy shkodranët, Kolec Kraja dhe Avenir Dani

Mbrëmjen e djeshme, Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar mbrëmjen gala tme rastin e festave të fundvitit. Me këtë rast, institucioni i futbollit shqiptar ka dorëzuar edhe disa çmime për figura të njohura në vite të cilët kanë kontribuar...
video

(VIDEO) Nostalgji: Njihuni me kampionët e vitit 2001 të Vllaznisë

Ecuria e sotme e Vllaznisë padyshim që nuk kënaq askënd. Për këtë arsye, shpeshherë detyrohemi t'i rikthehemi të shkuarës. Për të parë dhe mësuar se cilët kanë qenë protagonistët e këtyre sukseseve. I fundit titull kampion për kuqeblutë ka...

Histori sportive: Kur Vllaznia luante për herë të parë ndaj Tiranës

Nga Bashkim TUFA - Kjo ka ndodhur 96 vjet më parë.

Në Tiranë, në vitin 1920, formohet qeveria e re nën kryesinë e Sulejman Delvinës. Shkodrani i shquar Palok Nika, emërohet organizator i sportit shqiptar. Ai ideon edhe ndeshjen e parë në mes të Vllaznisë dhe Tiranës. Tirana, kryeqyteti i ri i Shqipërisë, në atë kohë numëronte 13.000 banorë. Megjithatë, bëhen përgatitje të mëdha për të pritur Vllazninë.

Analiza e Besnik Dizdarit/ Shqipëria “miqësore” 1946-2017…

PROLOG Të përmbledhur kësisoji unike, nuk e kam treguar asnjëherë, ndonëse fragmente të saj të shumta janë te libri im “Libri i Kombëtares” (1936-2001). Ndërsa kjo këtu është historia e Shqipërisë “miqësore”, siç po titulloj. Pra, historia e ndeshjeve miqësore...

Vështrim historik: 85-vjetori i krijimit të Federatës Sportive dhe evoluimi i saj në vite

PROLOGUMë 6 qershor 2015 u mbushën 85 vjet nga krijimi i Federatës Sportive Shqiptare, in stitucioni i parë sportiv i ngritur me iniciativën e disa veprimtarive dhe sportistëve të shquar të asaj kohe dhe me miratimin e shtetit shqiptar...

Nostalgji: Stadiumi “Loro Boriçi” i mbushur plot e përplot

Sot Vllaznia vuan për tifozët. Sigurisht që ky është një minus i madh për këtë skuadër e cila tifozërinë e ka patur si një pikë të fortë mbështetëse në vite. Mjafton të shohim këtë video dhe kupton menjëherë se kush janë tifozët shkodranë. Vetëm 16 vite më parë ka qenë ky stadium i mbushur në këtë mënyrë. Dhe të mos harrojmë: Në "Loro Boriçi" pamjet e mësipërme nuk i takojnë asnjë përballje me Italinë apo me Spanjën.

Hysen Zmijani: Mëkat që Vllaznia e viteve ’80 mori aq pak trofe

Nëse Vllaznia ka patur një brez të artë sportistësh, padyshim që ka qenë ai i viteve '80. Hysen Zmijani, Hysen Dedja, Isak Pashaj, Ferid Rragami, Astrit Hafizi, Luan Vukatana, Fatbardh Jera, Fasli Fakja, Viktor Briza, Lulëzim Bersheni, etj, kanë qenë padyshim emra të spikatur jo vetëm të kësaj skuadre por dhe të futbollit shqiptar. Dhe sigurisht që të vjen keq kur konstaton që ky brez ka fituar pak trofe.

Ballkaniada 1946, kur Shqipëria u shpall kampione e Ballkanit

Dossier / Kur me 19 qershor të këtij viti Sadiku shënoi të vetmin gol që na dha fitoren kundër Rumanisë, në ndeshjen e grupit të Euro 2016-ës, ku bënin pjesë edhe Franca me Zvicrën, zhvilluar në Lion, m’u kujtua...

Kur Mbretëria Shqiptare themelonte Kampionatin Kombëtar të Notit…

23 GUSHT 1931: THEMELOHET KAMPIONATI SHQIPTAR I NOTIT

Përkujtimi prej Federatës së sot me Shqiptare të Notit të 85-vjetorit të krijimit të Federatës Shqiptare të Notit më çoi edhe një herë te themelimet kombëtare të këtij sporti – çka në këtë gazetë po botohen për herë të parë.

Bërsheni e Hoxha, arratisja e dy futbollistëve të Vllaznisë më 1987

Pati nga ata guximtarë, edhe në sport, që u arratisën nga ai realitet i hidhur, që sistemi diktatorial e trumbetonte si “fanar ndriçues”, duke përjetuar mundësitë e mëdha që realiteti europian vinte në shërbim të talentit dhe punës pasionante.
Dossier/ Bërsheni e Hoxha, futbollistët e Vllaznisë, që u arratisën shumë vjet më parë
- Shqiptarët tashmë po lëvizin të lirë, pa viza, drejt Europës, të cilës i përkasim jo vetëm gjeografikisht, por edhe shpirtërisht.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR