Dje Vllaznia barazoi me Tiranën, ish- futbollisti kuqeblu kujton me nostalgji fitoren e para...

Vllaznia mbreme barazoi 0-0 ndaj Tiranes ne "Selman Stermasi" ne ndeshjen e rradhes per kampionat, por ne fakt edhe mund ta kishte fituar nisur nga rastet qe iu krijuan gjate saj dhe sidomos ai i Shtubines ne fund, mund...

Nostalgji/ Kur Vllaznia shpallej kampione 40 vjet më parë

Viti 1978 mbetet i rëndësishëm në historinë e futbollit shqiptar. Vllaznia shpallej kampione e Shqipërisë, luante me sukses ndaj Austrisë së Vjenës dhe padyshim që ato emocione janë ende kujtesën e të gjithë shkodranëve që i kanë përjetuar ato....

FOTO-LAJM: Vllaznia e para 16 viteve në një ndeshje kupe mes shumë emocionesh

Emocionet që të dhuron futbolli janë të mëdha. Qoftë ato pozitive por edhe negative. Shkodranët kanë gëzuar në shumë raste, por ka patur edhe jo pak momente kur janë hidhëruar. Rastësisht nga arkiva e "Shkodra Sport" nxorëm këtë foto....

Sokol Kushta: Nuk e di se si nuk dolëm kampionë para 23 vitesh

Shtyrja e kampionatit për shkak të koronavirusit në Shqipëri dhe mbarë botën e ka kthyer ish-futbollistin e Shqipërisë dhe Flamurtarit Sokol Kushta në vitin 1997, kur kuqezinjtë humbën titullin kampion për shkak të vazhdimit të Kategorisë së Parë (sot...

Sot 93 vjetori i “lindjes”. Gëzuar Vllazni!

93 vjet më parë, pikërisht më 16 shkurt 1919, 75 burra të mençur do të mblidheshin në Shkodër për të themeluar shoqninë "Vllaznija". Që prej asaj kohe, kanë kaluar shumë vite, shoqëruar me shumë ngjarje e histori sportive. Pikërisht...

NGA ILIR KEPA/ Ëndrra e një fëmije që u bë realitet, kur pashë Ferid...

Nga Ilir KEPA, ish- futbollist i Vllaznisë dhe Kombëtares Rreth vitit 1979-1980 ose 1978-1979, nuk jam i sigurtë për vitin por deshta ti kujtoj Lulzim Bërshenit spartakiadën kombëtare në Korçe me trajner Agim Medjen. Isha kapiteni i ekipit dhe në...

Reparti i kampioneve dhe i rekordmeneve

I vura këtë titull mbas tërë grupi përbëhej prej kampionesh dhe rekordmenesh. është reparti i atleteve të Vllaznisë së Shkodrës që në këto ditë të ftohta janari zhvillon stërvitje të rregullta në stadiumin "Vojo Kushi" të qytetit. Ishin 12 veta. Secila prej tyre është kampione dhe rekordmene në një garë. Bile shumica e tyre mban nga 2-3 rekorde. Pjesa më e madhe e tyre nuk i ka mbushur akoma 16 vjetët.
Le t'u prezantojmë me to. Mjeshtrja e sportit Sebije Keraj rekordmene në vrapimin 400 m për të rriturat, infermierja e ardhshme Xhemalie Kavaja, rekordmene e 800 m për të rejat, fshatarja nga Dukagjini Lule Ndoja, kampione e shtizës për të rriturat gjatë vjetëve 1959 dhe 1960, Shaqe Nika rekordmene për junioret e rritura në 400 m, Mara Frroku rekordmene për junioret e rritura në kërcimin së gjati dhe vrapimin 100 m dhe pastaj me rradhë Suzana Veseli rekordmene për junioret e rritura në shtizë, Fasilet Luli rekordmene për junioret e mesme në disk dhe gjyle, Fejzije Rizai rekordmene për junioret e mesme në kërcimin së larti dhe shtizë, Myzejen Duli në 60 dhe 100 m, Mimoza dhe Valdete Meta në 200 dhe 80 m me pengesa dhe kërcimin së gjati dhe së fundi, Françeskina Gilaj në disk.

HISTORI/ 21 korrik 2011, dita kur nisi ‘rrëshiqtja’ e Vllaznisë

Prej nëntë vitesh shkruajmë e flasim për probleme tek Vllaznia. Pavarësisht dëshirës për të bërë gjëra të mira, skuadra më e vjetër e futbollit shqiptar, më shumë ka vuajtur sesa ka ndjerë ndonjë gëzim gjatë kësaj periudhe. Kalimi i...

Histori/ Një ndeshje historike e vitit 1925 në Shkodër

94 vjet më parë, pikërisht më 19 gusht 1925, do të udhëtonte për në Shkodër, skuadra e Kamzës, me emrin “Tërkuzaj”, e cila do të zhvillonte të parën ndeshje, jashtë Kamzës. Skuadra e Tërkuzajt do të zhvillonte ndeshjen e...

PUBLIKOHET PËR HERË TË PARË/ Vllaznia fituese e Kupës së Republikës 1988

Vllaznia e viteve '80 në volejbollin e meshkujve ka qenë ndër brezat më të mirë të këtij sporti. Vërtetë nuk arriti të shpallej asnjëherë kampion, por ky ekip fitoi tre Kupa të Republikës në vitet 1985, 1988 dhe 1989....

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR