Nikoll Gjergji: Xhelal Juka është një legjendë e futbollit

Vdekja e profesor Xhelal Jukës e ka hidhëruar jo pak atë. Nikoll Gjergji ndjen një keqardhje të madhe për humbjen e trajnerit të tij. I pranishëm në ceremoninë e përcjelljes për në banesën e fundit të këtij kollosi të futbollit shkodran dhe atij shqiptar, ish-futbollisti i Vllaznisë së viteve '60- '70 Nikoll Gjergji, për gazetën online www.shkodrasport.com, do të shprehej: "Xhelal Juka ka qenë një legjendë e futbollit shkodran dhe atij shqiptar. Një futbollist kampion, por mbi të gjitha një trajner i paarritshëm. Puna e tij me ekipet e moshave të Vllaznisë ka lënë gjurmë të mëdha teksa nëpër duart e tij ka kaluar një numër i madh futbollistësh të ekipit kombëtar.

Rauf Çanga: Profesor Xhelali ka qenë i veçantë

Në lamtumirën e fundit për Xhelal Jukën sigurisht që nuk mund të mungonin  sportistët e tij, ata që vetë i kishte përgatitur, u kishte mësuar futbollin dhe i kishte përgatitur edhe për ekipin e parë. Njëri ndër ta ishte edhe ish-futbollisti i Vllaznisë së viteve '60- '70, Rauf Çanga. Duke folur për figurën e profesor Xhelalit, siç e thërriste ai, Çanga do të shprehej: "Pa e marrë vesh lajmin që kishte vdekë profesor Xhelali, e kishim pikërisht sot në mëngjes në gojë duke biseduar për këtë njeri të rrallë, për këtë figurë të shquar të futbollit tonë. Kujtonim me shumë respekt punën që ai ka ba me shumë prej nesh, por kur mësova lajmin e vdekjes së tij, sigurisht që u ndjeva keq. Ka qenë një njeri i rrallë, shumë i devotshëm në punën që ka ba.

Ndahet nga jeta kampioni i parë i Vllaznisë Xhelal Juka

Mbrëmë është ndarë nga jeta në moshën 86 vjeçare një nga emrat më të mëdhenj të historisë së futbollit shkodran: Xhelal Juka. Ai është kampioni i parë në historinë e Vllaznisë në vitet 1945 e 46, teksa përkrah Loro Boriçit, Muhamet Dibrës, Dodë Tahirit, Prek Gjeloshi, Latif Alibali, Bimo Fakja, Muc Koxhjes, Ernest Halepjanit, Zyhdi Barbullushi, Met Vasija, Adem Smajli etj. Xhelal Juka është madje edhe autor i njërit prej autorëve të golave në finalen e parë të kampionatit të vitit 1945, atë ndaj Tiranës të fituar 2-1 nga Vllaznia. Ai është kampion pra edhe një vit më pas me fanellën e skuadrës shkodrane dhe po në vitin 1946, Xhelali është pjesë e ekipit kombëtar shqiptar, që fiton Kampionatin Ballkanik.

Refik Vorfa mbush 60 vjeç. Gëzuar Mjeshtër!

Një nga emrat më të njohur të basketbollit shkodran të viteve '70- '80, pikërisht Refik Vorfa sot ka një përvjetor të veçantë. Mbush 60 vjeç. Një ditë e veçantë kjo për këtë kollos të basketbollit i cili ka dhënë një kontribut të madh për Vllazninë duke treguar vlerat e një lojtari shumë të talentuar.Por përveçse sportist, Vorfa ka një kontribut të madh edhe si trajner për vite me rradhë duke drejtuar ekipet e moshave të Vllaznisë por më së shumti ka një sukses jo të vogël me ekipin privat "Shkodra Basket".

Eljaz Ahmeti, “Mirënjohja e Qytetit” të Shkodrës

Trajneri i shquar i mundjes së lirë në klubin Vllaznia, i mirënjohuri Eljaz Ahmeti, është nderuar sot me titullin e lartë "Mirënjohja e Qytetit" nga ana e Bashkisë Shkodër. Vendimi është marrë në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak teksa të gjithë anëtarët e tij kanë qenë plotësisht dakord që një figurë e tillë sportive të nderohej me një titull të tillë. Ndërkohë, ceremonia për dhënien e këtij titulli, është zhvilluar pasditen e sotme në një nga lokalet pranë pallatit të sportit "Qazim Dervishi". Kanë marrë pjesë drejtues të sportit, miq e kolegë të këtij mjeshtri por edhe shumë mundës të dalë nga duart e tij.

Eljaz Ahmeti, nesër nderimi me titullin “Mirënjohja e Qytetit”

Ditën e enjte, datë 2 shkurt, në ora 14.00, në një nga lokalet pranë stadiumit "Loro Boriçi" të Shkodrës do të zhvillohet një ceremoni shumë interesante për dhënien e titullit "Mirënjohja e Qytetit" njërës prej figurave më të shquara të sportit të mundjes- pikërisht Eljaz Ahmetit. Kanë qenë anëtarët e Këshillit Bashkiak të shkodrës, ata që në mbledhjen e tyre të fundit, kanë marrë vendimin për dhënien e këtij titulli, në respekt të figurës dhe kontributit të tij në sportin e mundjes, fillimisht si sportist, por më së shumti si trajner teksa ka nxjerrë nga duart e tij shumë kampionë të vendit.

Medin Zhega, legjenda, që vazhdon “betejën” me jetën

 

NGA MEJDAN ZHIVANI

Një shkrim, një kronikë televizive apo radiofonike, një faqe gazete apo edhe një gazetë e tërë, për një moment, sikur të vihet nëdispozicion të një kampioni si Medin Zhega,është fare pak. Është fare, aq më tepër, për një kampion si ai, për një figurë të tillë, i cili prej disa muajsh vazhdon “betejën” me mbijetesën. Kollosi i fushave të blerta, “luani” dhe “tmerri” i kundërshtarëve në fushën e futbollit kombëtar dhe atë ndërkombëtar, por njeriu universal përtej saj, ai që nuk njohu asnjëherë humbje, por vetëm dinjitet, profesionalizëm, suksese, trofe dhe tituj nga më të ndryshmit,  ai që për më shumë se 18 vjet si futbollist, por edhe për shumë vite si trajner, u kthye në idhull të të gjithë shqiptarëve, prej muajsh, rënkon i shtrirë në shtrat, nga një sëmundje aksidentale dhe e papritur.

Ruzhdi Muriqi në spital pas lajmit të hidhur për Tafilin

Ndodh edhe kështu. Ish-trajneri i njohur i Vllaznisë dhe i ekipit tonë kombëtar të çiklizmit- Ruzhdi Muriqi, përpak sa nuk e ka pësuar me jetën e tij mësimin e lajmit të hidhur për vdekjen e ish-sportistit të tij Agim Tafili. Njerëz të afërm të Muriqit kanë bërë të ditur se me të marrë vesh lajmin përmes ekranit të televizionit për ndarjen nga jeta të kësaj figure shumë të njohur të këtij sporti, Muriqi është bërë keq dhe familjarët e tij e kanë dërguar urgjentisht në spital për të marrë ndihmën e shpejtë. Situata e tij për disa orë nuk ka qenë e mirë por me marrjen e disa qetësuesave dhe medikamenteve të tjera, gjendja e tij është normalizuar dhe tashmë ai është më mirë teksa është rikthyer në shtëpi.

I vetmi “finish” I humbur I Agim Tafilit

Trupi I pajetë I Agim Tafilit ka mbërritur paraditen e djeshme në Shkodër nga Greqia. Në qytetin e tij hidhërimi ka qenë I madh tek të gjithë. Në moshën 52 vjeçare ai la në mes shumë ëndërra. Ai vdiq me ëndërrën e madhe ta shihte djalin e tij duke luajtur me Vllazninë. Alsidi ka qenë ëndërra e madhe e kampionit të biçikletës. E bëri futbollist, deshi ta shihte një ditë duke luajtur me Vllazninë por nuk ia arriti dhe me siguri me këtë brengë do të ketë mbyllur sytë.

Brahim Syka: Kam humbur Agim Tafilin- vëllanë tim!

Brahim Sykja, Hilmi Lala, Sabaudin Hoxha e Leonard Kola, kanë udhëtuar gjithë natën nga Shkodra për në Kakavijë për të pritur mikun, kolegun dhe shokun e tyre- Agim Tafilin që vinte nga Greqia tashmë jo në biçikletë por për fat të keq në arkivol. Hidhërimi tek ata duket qartë. Kanë humbur legjendën e sportit, që ata e kishin shok dhe ndjejnë një boshllëk jo të vogël.  Brahim Sykja, njeriu që ka pedaluar vite e vite të tëra përkrah tij duke formuar treshen e famshme shkodrane edhe me Sytki Tafilin, thotë se ka humbur jo kolegun por vëllanë e tij.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Shqipëria me 7 lojtare të Vllaznisë në formacion, barazon në miqësoren...

Kombëtarja shqiptare e femrave ka zhvilluar ditën e sotme një ndeshje miqësore ndaj Bosnjes të luajtur në qytetin e Zenicës. Kombëtarja e femrave e drejtuar...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR