Vllaznia humb 1-3 ndaj Studentit por dhuron spektakël

Ekipi i Vllaznisë në volejboll për meshkuj ka dhuruar spektakël sonte në pallatin e sportit "Asllan Rusi" të kryeqytetit në përballjen me Studentin kryesues të kampionatit. Pavarësisht se ka humbur 1-3 skuadra e trajnerit Artan Kalaja ka bërë një paraqitje shumë të mirë duke dhuruar kënaqësi tek të pranishmit në pallatin e sportit. Seti i parë i ndeshjes në fakt ka qenë i dobët për shkodranët që e kanë humbur atë në shifrat 12-25. U duk se Studenti do ta kishte të lehtë fitoren por nuk do ishte kështu. Në të dytin, ka një rivalitet të madh dhe në fund, falë përvojë fitojnë vendasit në shifrat 25-23.

Volejbollistja e Vllaznisë Ana Gjelaj grumbullohet në Kombëtare

Federata Shqiptare e Volejbollit ka zhvilluar sot në Tiranë një zbor me lojtaret kandidatë të ekipit kombëtar të femrave. Ajo që të bën përshtypje është se në listën e sportisteve të përzgjedhura nga trajnerët Hasan Gurabardhi dhe Altin Martiri, është edhe volejbollistja e Vllaznisë Ana Gjelaj. Ky natyrisht që është një sukses për këtë sportiste, e cila ka dhënë një kontribut jo të vogël tek skuadra e saj duke qenë liderja e saj. Jo më kot, pak kohë më parë, Gjelaj pati një ofertë edhe nga skuadra e Tiranës por ajo preferoi për arsye të ndryshme të qëndronte pranë familjes së saj në Shkodër.

Faza e tretë e kampionatit nis me Studenti- Vllaznia

Ditën e nesërme, nis faza e tretë e kampionatit kombëtare të volejbollit për meshkuj. Në ndeshjen e parë të kësaj faze, Vllaznia do të ndeshet me Studentin kryesues dhe takimi do luhet të shtunën në ora 18.00 në pallatin e sportit "Asllan Rusi" të kryeqytetit. Skuadra shkodrane e trajnerit Artan Kalaja vjen në këtë fazë të tretë pas merkatos së dimrit por pa asnjë ndryshim në rradhët e saj. Ajo nuk ka patur mundësi financiare për të marrë ndonjë volejbollist tjetër e për t'u përforcuar dhe për rrjedhojë do luajë sërish me të njëjtët sportistë që ka patur deri në dhjetor. Nga ana tjetër, Studenti kryesues, ndonëse ndodhet në vend të parë, sërish ka bërë përforcime duke marrë dy të huaj.

Vllaznia për të rinj humb 2-3 finalen ndaj Farka Volej

Skuadra e të rinjve të Vllaznisë në volejboll nuk ka arritur të fitojë finalen e kupës së rinisë që sivjet ka mbajtur emrin Andrea Xhori. Në finalen e luajtur mesditën e sotme ata janë mundur me rezultatin 2-3 nga ekipi Farka Volej. Sipas informacioneve që marrim, ka qenë një ndeshje shumë e fortë dhe jo më kot, është dashur edhe seti final për të përcaktuar ekipin fitues. Pikërisht në këtë set, Farka Volej është treguar më e saktë duke e fituar atë dhe krejt ndeshjen. Po ashtu edhe kupën e vënë me këtë rast ndërkohë që Vllaznia është mbajtur me vendin e dytë.

Vllaznia siguron finalen e kupës të të rinjve

Ditën e sotme janë luajtur ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Rinisë që sivjet mban emrin Andrea Xhori. Sipas shortit të hedhur, Farka Volej është ndeshkuar me skuadrën e Apolonisë dhe ka fituar pa asnjë problem me rezultatin 3-0. Në ndeshjen tjetër gjysmëfinale, atë mes Vllaznisë dhe ekipit vendas të Tiranës, ka patur më shumë interes. Tek Vllaznia ka munguar njëri nga lojtarët kryesorë- Rexhvelaj megjithatë kjo gjë nuk i ka penguar djemtë shkodranë të drejtuar nga trajneri Mirjam Rrahishta të luajnë bukur dhe ta fitojnë gjithë ndeshjen me rezulatin e pastër 3-0.

Vllaznia në volejboll binjakëzim me Galep të Tivarit

Volejbolli shkodran i femrave sigurisht që ka shumë të bëjë me cilësinë sportive sepse sapo është krijuar megjithatë në rangun e bashkëpunimit me ekipet e tjera fqinje duket se nuk do jetë mbrapa ekipeve të tjera të klubit Vllaznia, për të mos thënë më përpara tyre. Ndodh kështu, ngaqë Vllaznia në volejboll për femra, është shumë pranë binjakëzimit me ekipin Galep të Tivarit, fituesja e kupës në fuqi e shtetit fqinj ose më mirë të themi, ndër ekipet më të mira të Malit të Zi. Me ndërmjetësimin e Ardian Zaganjorit, ky ekip dje ka qenë në Shkodër pikërisht në kuadrin e bisedimeve për zgjerimin e marëdhënieve dhe bashkëpunimit me shkodranët.

Ana Gjelaj largohet nga Vllaznia për tek Tirana

Hemoragjia e largimit të sportistëve cilësorë nga Shkodra nuk do ketë ndalje as në vitin e ri që sapo kemi nisur. 2012-a ka nisur në mënyrën më të keqe për klubin Vllaznia. Kështu, volejbollistja më e mirë e ekipit të femrave të Vllaznisë, njëkohësisht edhe kapitenia e këtij ekipi- Ana Gjelaj, ka marrë një ofertë nga skuadra e Tiranës dhe ajo prej disa ditësh ka filluar stërvitjen me këtë ekip. Në ditët e ardhshme pritet të firmoset edhe kontrata përkatëse.

Korabi nuk mund të përballojë dot Tiranën

Në pallatin e sportit të qytetit të Peshkopisë është luajtur dje pasdite ndeshja e volejbollit për femra ndërmjet Korabit vendas dhe Tiranës kryesuese, që u fitua nga tiranaset me rezultatin 0-3. Rezultatet e seteve kanë qenë:13-25,10-25,16-25. Ka qenë një lojë mjaft e mirë që u dominua tërësisht nga vajzat tiranase duke fituar lehtësisht dy setet e para.

Kalaja: Paratë e një futbollisti, “shpëtojnë” basketbollin dhe volejbollin

Financimi që po bën Bashkia Shkodër për futbollin e Vllaznisë ka nxitur njëfarë xhelozie tek sportet e tjera. Dikush e quan "xhelozi pozitive" ngaqë dëshirojnë që kjo dëshirë e këtij institucioni të vazhdojë përveç futbollit edhe në sportet e tjera. Pikërisht trajneri i volejbollit të meshkujve të Vllaznisë Artan Kalaja duke folur në lidhje me këtë çështje do shprehej: "Më vjen mirë që Bashkia Shkodër gjeti financime për të mbështetur futbollin me shuma të mëdha. Vjet kur isha pretendent për të dalë kampion, i kërkova 10 mijë euro për mbështetje financiare në mënyrë që të arrinim këtë objektiv madhor dhe nuk mu dhanë me pretendimin se nuk kemi fonde të tjera.

Fitojnë meshkujt me Skënderbeun, humbasin femrat me Partizanin

Një fitore dhe një humbje kanë arritur ekipet e volejbollit të klubit Vllaznia ditën e djeshme. Fitorja si zakonisht u takon ekipit të meshkujve të cilët në Shkodër kanë fituar me Skënderbeun e Korçës me rezultatin 3-1. Në fakt pavarësisht fitores së shkodranëve, ndeshja ka patur rivalitet sidomos në tre setet e para.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia nis përgatitjet për “Uefa Women Champions League”

Për Vllazninë e futbollit të femrave nuk ka kohë për të humbur. Prej një jave, kampionia e Shqipërisë në futboll për femra, ka nisur...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR