Stafi i ri i Vllaznisë, ja kush janë tre ndihmësit e Ernest Gjokës

Tetor 20th, 2017
Që nga dita e djeshme, ashtu siç është bërë e ditur, në krye të ...

Vllaznia- Partizani luhet të dielën në orën 14.00 në "Loro Boriçi"

Tetor 20th, 2017
U mendua që ndeshja Vllaznia- Partizani e vlefshme për javën e shtatë ...

Polizoi Arbri: Drejtuesit e Vllaznisë zgjodhën njeriun e duhur

Tetor 20th, 2017
Dy sezone më parë ka qenë pjesë e Vllaznisë dhe ka lënë një ...

Hamdi Salihi i papërmbajtshëm. Sot shënoi 4 gola në Austri

Tetor 20th, 2017
Sulmuesi shkodran Hamdi Salihi nuk ndalet në Ligën e dytë në Austri. ...

Armando Cungu jep dorëheqjen por ka diçka për të thënë

Tetor 19th, 2017
Armando Cungu nuk është më trajneri i Vllaznisë. Sot ai ka dhënë ...

Vllaznia gjen trajnerin e ri. Ai është Ernest Gjoka

Tetor 19th, 2017
Vendi i lënë bosh nga Armando Cungu nuk ka mbetur shumë i tillë. ...

Ndeshja Vllaznia- Partizani mund të luhet në "Reshit Rusi"

Tetor 18th, 2017
Ndeshja e vlefshme për javën e shtatë të Superligës, ajo në mes ...

KATEGORIA E PARE

Shahisti shkodran Franc Ashiku renditet i treti në kampionatin kombëtar

06 Tetor 2017
Author :  

Kampionati kombëtar i shahut për të rritur është përmbyllur pak ditë më parë duke shpallur edhe fituesit e tij për vitin 2017. Me interes pritej paraqitja e shahistit shkodran Franc Ashiku që vitet e mëparshme ka qenë edhe kampion i vendit. Në këtë kampionat, ky sportist ka përfaqësuar sërish ekipin e Naftëtarit të Kuçovs.

Rivaliteti ka qenë i madh dhe në fund Ashiku është renditur i treti. Garat janë zhvilluar për 9 ditë me radhë, teksa 10 finalistët e kualifikuar matën forcat mes tyre në një garë të luftuar deri në raundin e fundit. Kjo edhe për faktin se ishte finalja e parë në historinë e shahut shqiptar ku u aplikua vleftshmëria e variacionit ELO nga FIDE, siç e shpjegoi instruktori kombëtar i FIDE, z.Arian Bllaca.Në përfundim të 9 raundeve, vendi i parë i takoi mjeshtrit Llambi Pasku i klubit “Tirana” me 7,5 pikë, i cili përmirësoi rejtingun ndërkombëtar me plus 34 njësi. Në vendin e dytë dhe të tretë u renditën me 6,5 pikë, Mjeshtri Ndërkombëtar, Dritan Mehmeti, dhe Mjeshtri i FIDE, Franc Ashiku.

© shkodrasport.com

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree