TE FUNDIT

Pas ndeshjeve të luajtura të fundjavës që shkoi me të cilat u mbyll edhe faza e parë, kampionati kombëtar i basketbollit për meshkuj do të ndërpritet për dy javë me rradhë. Arsyeja është grumbullimi i ekipit tonë kombëtar për ndeshjet eliminatore që ai do të zhvillojë. Takimi i rradhës për Vllazninë do të jetë ai që do të zhvillojë më datë 28 nëntor në Durrës ndaj Teutës.

Loja shumë e mirë e zhvilluar në takimin e fundit ndaj Tiranës, i ka bërë edhe më shumë entuziast basketbollistët e Vllaznisë të cilët mendojnë se pavarësisht problemeve që patën në fillim të sezonit, mund të luftojnë si të barabartë me të gjithë kundërshtarët. I këtij mendimi është një nga pikat më të forta të këtij ekipi, Gjon Ndoja i cili për "Shkodra Sport" do të shprehej:

Që nga dita e djeshme është grumbulluar ekipi kombëtar i basketbollit të meshkujve. Ajo që bie në sy në listën e lojtarëve të grumbulluar nga trajneri Antonios Doukas është grumbullimi i vetëm një basketbollisti nga ekipi i Vllaznisë. Bëhet fjalë për Daniel Lekndreajn. Sigurisht që ky sportist e meriton një grumbullim të tillë sepse po spikat me lojërat dhe performancën e tij por nuk duhej të ishte i vetmi në këtë grumbullim.

Kuqeblutë e trajnerit Gjeçaj kanë qenë shumë pranë fitores në ndeshjen e rradhës për kampionat, pikërisht atë ndaj Tiranës kampione në fuqi. Në takimin e luajtur pasditen e sotme në kryeqytet, shkodranët kanë zhvilluar një ndeshje përgjithësisht të mirë dhe madje kanë qenë shumë pranë fitores. Ata e kanë mbyllur gjysmën e ndeshjes me shifrat 50-43 në favorin e tyre dhe këtë epërsi kanë arritur ta ruajnë edhe në periodën e tretë por fatkeqësisht jo në të katërtën.

Fitorja mbrëmjen e djeshme ndaj Kamza Basket ka qenë shumë e rëndësishme për ekipin e Vllaznisë në basketboll për meshkuj. Kjo ngaqë luhej ndaj një rivali direkt dhe për këtë arsye, duhej patjetër fitorja në mënyrë që ky kundërshtar të luhej përfundimisht poshtë në renditje dhe kuqeblutë ndërkohë me këtë fitore, siguronin pozitat në mes katër ekipeve më të mira.

Vjen fitorja e tretë në kampionat për ekipin e basketbollit të meshkujve të Vllaznisë. Pasi ka mundur Partizanin dhe Barleti Eagles, kuqeblutë e trajnerit Gjeçaj sonte kanë mundur edhe Kamza Basket në shifrat 82-66.Ndeshja ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme për shkodranët.

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree