TE FUNDIT

Mesditën e sotme në fushën sportive "Hasaj" është zhvilluar ndeshja e vlefshme për javën e gjashtë të kampionatit kombëtar të futbollit të femrave në mes ekipeve AAS dhe Vllaznia. Takimi i konsideruar si derbi në mes dy ekipeve shkodrane ka patur përgjithësisht rivalitet ndonëse në fund kanë qenë vajzat kuqeblu që kanë fituar me rezultatin 3-0.

Ditën e shtunë do të luhen ndeshjet e javës së gjashtë të kampionatit kombëtar të futbollit të femrave. Kalendari i kësaj jave ka dhuruar derbin shkodran, atë në mes ekipit të Akademisë Ajaks dhe Vllaznisë kampione në fuqi. Takimi do të luhet në orën 10.00 në fushën sportive të Golemit dhe padyshim që pritet të jetë interesant. Kuptohet se favorit për fitoren është ekipi i Vllaznisë i cili vazhdon të mbetet më i miri në Shqipëri edhe këtë sezon duke mos njohur asnjë rezultat tjetër veç fitoreve në çdo ndeshje.

Vllaznia në futboll për femra ka vijuar me serinë e fitoreve në kampionat. Mesditën e së shtunës ajo ka arritur fitoren e rradhës kundër njërit prej ekipeve rivale, pikërisht Apolonisë së Fierit. Në ndeshjen e luajtur në fushën sportive "Reshit Rusi", vajzat shkodrane kanë fituar me rezultatin 5-0 ndaj kundërshtareve të tyre.

Komisioni Disiplinor I UEFA-s ka marrë vendim për të ndëshkuar ekipin e futbollit të femrave të PAOK-ut të Selanikut me një vit pezullim nga të gjitha veprimtaritë ndërkombëtare dhe po ashtu edhe me një gjobë të konsiderueshme. Vendimi është marrë pasi është vërtetuar se kjo skuadër në ndeshjet e vlefshme për Ligën e Kampioneve të Europës, ka aktivizuar një futbolliste të pafederuar.

Kampionati kombëtar i futbollit të femrave rikthehet të luajë ndeshjet e javës së pestë të tij këtë të shtunë. Interesante do të jetë sfida që do të luhet në Shkodër në mes Vllaznisë kampionë në fuqi dhe Apolonisë së vendit të dytë në sezonin e kaluar. Kjo ndeshje do të luhet ditën e shtunë në orën 11.00 në fushën sportive "Reshit Rusi".

Një kapitene si Uendi…

Futbolli i femrave mund të cilësohet ende si tabu në Shqipëri dhe këtë e thotë edhe kapitenia e futbollisteve kuqezi, Uendi Muja, e cila ditën e sotme ishte e ftuar në “Pasdite në Top Channel”.Uendi flet për futbollin e femrave në vendin tonë, emocionet e përjetuara në Champions League me Vllazninë, por ka edhe një mesazh për prindërit.

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree