TE FUNDIT

Futbolli në Shkodër ka nxjerrë shumë emra të mëdhenj në vite. Në role dhe pozicione të ndryshme. Padyshim që ata kanë lënë gjurmë me lojën që kanë zhvilluar dhe kontributin që kanë dhënë në fitoren e trofeve por edhe lartësimin e emrit të Vllaznisë. Njëri prej tyre ka qenë Hysen Zmijani.

Në ditën e lamtumirës së fundit për ish- arbitrin e FIFA-s Tahir Kalacin, njeriu që ka folur më gjatë, njeriu që ka organizuar gjithçka sa i takon ceremonisë së homazheve, ka qenë ish-kolegu i tij Mhill Shkëmbi. Në një prononcim për mediat, ai ka zbuluar shumë detaje të jetës së mësuesit dhe kolegut të tij duke thënë:

Sadik Efovia ka lindur në Shkodër më 26 shtator 1939. Në fakt shumëkush nuk e ka njohur me emrin Sadir por si Qako. Një njeri i dashur, i ëmbël dhe me shumë humor. Padyshim, edhe një prind dhe një gjysh shumë i dashur. Ai është ndarë nga jeta pak ditë më përpara në moshën 78 vjeçare por duke lënë pas një kujtim shumë të mirë tek të gjithë ata që e kanë njohur, janë stërvitur me të dhe kanë qenë nxënësit e tij.

Cila është historia e pa treguar e Astrit Hafizit, nga një muzikant, pianist, në një mesfushor të talentuar dhe më pas trajneri i kombëtares, që tronditi Gjermaninë? Vitet kryeqytetase te Shkëndija, dëshira e Dinamos dhe transferimi brenda ditës nga Kampi i Dajtit në Razëm.

Ismet Hoxha ka lindur në Shkodër më 23 mars 1948 dhe ashtu si shumica e fëmijëve zgjedh të merret me futboll. Angazhohet shumë shpejt me ekipet e moshave të Vllaznisë teksa në vite është stërvitur nga emra shumë të njohur duke filluar nga Ernest Halepjani, Zyhdi Bakalli, Xhelal Juka, Gjon Simoni, Rexhep Laçej, Rifat Rusi dhe për të përfunduar tek Muhamet Dibra me të rinjtë.

Karriera e tij ka qenë jo shumë e gjatë por brenda ka patur shumë mbresa dhe kujtime. Që janë prezente edhe sot tek ai. Nikoll Gjergji ka qenë një polisportist. E ka nisur me futbollin, ka vazhduar me volejbollin dhe atletikën, për t'u sistemuar përfundimisht tek futbolli.Në një rrëfim për gazetën WWW.SHKODRASPORT.COM, ai do të fliste për të gjitha gjërat. Si nisi karriera e tij, si vazhdoi dhe si u ndje kur u detyrua të hiqte dorë nga pasioni i tij i madh në moshën 27 vjeçare. Ja intervista e tij për gazetën tonë:

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree