Skuadrës velipojake i kanë mjaftuar vetëm 10 minuta për të arritur fitore në ndeshjen e sotme ndaj Ilirisë së Fushë- Krujës. Në ndeshjen e luajtur në fushën sportive “Adriatik” Të Velipojës, vendasit e kanë nisur në mënyrën më të mirë ndeshjen. Në minutën e 4-të, Lini ka pasuar brenda zonës tek sulmuesi Puka që fare pranë portës e ka dërguar topin në rrjetë. 1-0 shumë shpejt, çka jep qetësinë në kampin e Adës megjithatë ata duan edhe një gol tjetër dhe në fakt ai do vinte shumë shpejt. Në minutën e 10-të Tafa depërton bukur nga e djathta, nis një top në zonë tek Erkoçeviç që e stopon mirë me gjoks dhe gjuan menjëherë fort me të djathtën duke shënuar golin e dytë. Kaq do mjaftonte që tek Ada të vendosej qetësia. Në minutat e mëvonshme do jetë Iliria që zgjohet. Ajo luan më mirë, krijon raste por nuk arrin të shënojë. Gjithsesi rastet më të mira për të shënuar i ka patur sërish Ada me anë të Linit dhe Pukës. Pjesa e parë do mbyllej gjithsesi 2-0. Në të dytën loja e vendasve bie shumë. Lojtarët janë të kënaqur me avantazhin prej dy golash dhe nuk bëjnë asgjë për të shënuar të tretin. Iliria bën më shumë presion megjithatë porta e Selimajt nuk preket. Përfundimisht 2-0 përAdën e cila me fitoren e sotme është ngjitur në kuotën e 27 pikëve. Ja dhe rezultatet e ndeshjeve të tjera të luajtura sot:

BESËLIDHJA-TËRBUNI   2-0
Golat: Mrdakovic 2′, Malasi 53′

LUSHNJA-POGRADECI   0-1
Golat: Pengu 60′

ELBASANI-BURRELI    2-0
Golat: Jaupi 60′, E.Dalipi 90+2′

BUTRINTI-DINAMO   2-2
Golat: Muco 29′, Myrto 32′ / Naska 53′, Djarmati 72′ (pen)

ADA-ILIRIA   2-0
Golat: Puka 4′, Erkocevic 10′

KAMZA-GRAMSHI   1-0
Golat: Bytyci 46′ (pen)

NAFTËTARI-HIMARA   0-0

08.04.2013
PARTIZANI-MAMURRASI   (20:00)
(Në “Qemal Stafa”)