Opinion nga Roland Luçi

Sipas Panorama Sport, Presidenti i ekipit kampion te Shqiperise i drejtohet ekipit kampion: “Pse nuk fituat ore mashtrusa, tani 9 pikë në tre takimet e radhës ose m’u zhdukni të gjithë, nuk dua t’ju shoh më me sy…tani s’keni më asnjë lek, përgatituni të gjithë mirë se më nuk fal askënd, të pafytyrë!”

Imagjinoni skenen, eshte shume domethenese, eshte per te qare e per te qeshur, eshte ilustrim i hallakatjes gati 30-vjeçare te futbollit tone ne hullite e kontrabandes, basteve, mashtrimit, perdorimit pervers politik, mungesen e legjislacionit qe rregullon jeten futbollistike, lenien te pambrojtur ne ekonomine e perçudnuar te tregut te lire alla-shqiptar, eshte konfirmim i deshtimit te politikave sportive te shtetit qe ironikisht komandohet nga sportiste, eshte nje kembane alarmi per FSHF qe nuk mund te rrije pasive ne orientimin skadaloz gjeografik te elites futbollistike shqiptare kur vendin e Shkodres, Vlores, Tiranes, Partizanit, Kavajes dhe Elbasanit e ka zene (megjithe respektin per sukseset e tyre!) Kamza, Laçi dhe Kukesi te cileve nuk ju duhet mbyllur dera, absolutisht jo. Por jo te simulohet nonsensi kaotik shqiptar qe plluskon nje realitet te tille kur ekipi me i suksesshem shqiptar akuzohet nga UEFA per 55 ndeshje te manipuluara, kur kampionati mbyllet pa kampion, kur qyteza e nje fabrike plehrash kimike simbolizon metropolin verior te futbollit duke lene ne bisht Vllaznine, kur Kamza kthehet ne flamurtare dhe Flamurtari i dikurshem vetem sa i mban ison.

Do te kandidoje, do te zgjidhet apo jo une nuk e di, por gjithsesi dhe ne vazhdofte ne krye te Federates eshte faza finale e epokes “Duka”, eshte momenti final kur duhet shkundur gjithshka nga themeli, duhet pothuaj nje revolucion, nje ringritje nga latargjia, nje dheniefund fshehjes pas suksesit aq te trumbetuar fshataresk te kualifikimit mes 24 ekipeve te Europianit te kaluar dhe pajtim me nivelin qaraman te futbollit tone.
E kur kjo sentence vlen per Duken, eshte patjeter imperative per kedo qe synon kreun e FSHF.
Edhe me kryeministrin e kam: O zoteri, nuk mjafton te veshesh sipas kushteve atmosferike bluzat e Juves dhe Bajernit, nuk mjaftojne fotot me autobuz cabrio zhegut te Rinasit, nuk mjaftojne te kesh xhan ndonje Xhan h.c., por duhet ta marresh seriozisht punen e sportit dhe futbollit, tu kthesh njerezve pak buzeqeshje, tu kthesh ate argetim te munguar larg alkolit dhe droges me rolin e kualifikuar e aktiv te shtetit qe drejton.

Nesër (sot) një përballje e vështirë ndaj Flamurtarit ka ndryshuar ndonjë gjë Vllaznia nga ajo humbje me Laccin?
Sigurisht që jemi munduar të punjmë fort. Ishte një humbje që nuk e prisnim edhe mund ta evitonim, por në futboll ndodh gjithccka. Tani na del për detyrë që të shkojmë në Vlorë, ndaj një ekipi që është ndër më të mirat e superligës Shqiptare që të arrijmë një rezultat pozitiv.
Ju përsonalisht keni patur probleme me klubin dhe drejtuesit e Flamurtarit. Sa mund të ndikojnë këto në tensionimin e situatës për takimin e nesërm (sotëm)?
Ato janë problemet e mija përsonale dhe nuk ka lidhje asapek me skuadrën. Unë nuk kam patur kurr probleme, janë vetëm ccështje juridike. Gjithsesi nesër (sot), nuk do të ndikoj fare një gjë e tillë.. është tjetër ccështje. E rëndësishme që ne të jemi të qetë të shkojmë në Vlorë, për të bërë më të mirën.
Rezultat pozitiv do të thotë vetëm fitore apo edhe me një rezultat pozitiv do të jenë të kënaqur?
E rëndësishme është që në këto momente që jemi është qënga kjo fushë të dalim me diccka. Që të mos dalim pa gjë.
Po pësoni shumë gola. Keni menduar që të ndryshoni diccka në skuadër në këtë drejtim?
Po punojmë shumë për të korrigjuar difektet, po ndëshkohemi shpesh nga gabimet tona. E kemi thënë gjithmonë që kemi probleme në mbrojtje. Një nga problemet është edhe dëmtimi i Pjeshkës. Ai është një nga lojtarët kucc të skuadrës e kjo ka lënë edhe hapsirat mbrapa. Por gjithsesi unë besoj e shpresoj se ekipi do të bëjë më të mirën e mundshme e do të dalin patjetër nga kjo situatë ku jemi. Kjo nuk bëhet shpejt por edhe kohë nuk kemi në dispozicion, po ne do të mundohemi dhe ju kërkoj edhe juve të gjithë bashkë ta mbështesim skuadrën dhe të besojmë tek futbollistët tanë.
Ka mungesa Vllazia pr këtë takim. E do të do të ketë lëvizje në formacion?
Vetëm Pjeshka dhe Bardulla që sot (dje) në stërvitje nuk ia doli dot me problemin që ka në tendinë. Sigurisht që do të ketë ndryshim. Do të filloj nga fillimi Krymi që sëbashku me Tafilin do të bëjnë një mesfushë më të fortë dhe Hasani që do zhvendoset në të majtë.
Cila prisni ju që të jetë pika më e fortë e Vllaznisë, pas gjithë këtyre ndryshimeve në takimin me Flamurtarin?
Unë po mundohem të imponoj diccka në skuadër që e gjithë skuadra të fuksionoj sicc duhet. Në një lojë futbolli dallimin nuk e bëjnë individër por ndryshiin do ta bëj grupi. Ne po imponohmi dhe po kërkojmë që të ndeyshojmë këtë tek skuadra.
Një problematik që i keni mëshuar sëtepërmi është edhe gjendja psikologjike e skuadrës dhe ngërcci psikologjik. A vazhdon që ky ngërcc të jetë prezent sërisht tek Vllaznia?
të gjithë ekipet që ndodhen në pozitat që jemi ne një nga problemet është që të rikuperojnë anën psikologjike. Besojmë shënojmë dhe nuk arrijmë që të menaxhojmë situatat, madje si në rastin e fundit na kthehet edhe në krahin tjetër gjëja kryesore që është që të kuptojmë forcën e grupit. Nëse arrijmë që të kuptojmë këtë gjërat do të shkojnë më mirë. Por janë rezultatet ato që spo na lenë. Janë rezultatet një , është tifozi dy që normalisht ka shumë të drejtë. Janë kolegët e mi që ccdo gjë e shofim jo mirë dhe të gjitha këto astaj kalojnë në trysni në skuadër. Prandaj kërkoj që me shumë dashamirësi e shumë repekt që të gjithë ta mbështesin skuadrën. është kollaj që të japin opinione, por në këto momente kërkohet që të jepet pozitivitet. Po ti bihet ccdo gjëje vetëm për keq atëherë asgjë nuk shkon mbarë. Pra kërkojmë një mbështetje nga të gjithë faktorët që të kalojmë këto momente.