Sulmuesi i Real Madridit nga viti 2002 deri më 2006, Ronaldo Nazario, dha një intervistë për “Folha de Sao Paulo”, ku foli për truket e tij të vjetra për të fshehur birrën si një futbollist, shfaqjen e tij të re televizive dhe nëse kjo duket se e shpalos si president i Federatës Braziliane të Futbollit. “Fenómeni” pranoi se kur ishte futbollist, ai kishte për ta fshehur patjetër një birrë në mënyrë që askush të mos e zbulonte atë: “E bëja këtë duke e futur birrën në kanaçe “guaraná”.

Tani, si lojtar i mëparshëm, nuk kam nevojë ta bëj këtë”. Ronaldo, pavarësisht se është në pension, do të mbetet i lidhur me botën e futbollit, teksa shihet edhe si një kandidat për president i Federatës Braziliane të Futbollit: “Do të ishte një nder i madh, por së pari dua të kem përvojën e menaxhimit të një klubi të madh”.

Për të marrë atë “përvojë”, ai është duke menduar të drejtojë në Spanjë: “Unë jam duke menduar për blerjen e një ekipi të dytë në Spanjë, ose në Angli. Dua të bëj diçka inovative. Unë mendoj se jam gati për këtë sfidë”. Braziliani është i zhytur në projekte të ndryshme. Së shpejti do të përurojë një hapësirë ​​VIP në “Sambadrome Marqués de Sapucaí”, në Rio de Janeiro. Përveç kësaj, ai do të startojë një program televiziv, në të cilin do të shfaqet jeta e tij: “Njerëzit më pyesin për të treguar se cila është dita ime, sepse e ekspozoj pak. Unë dua të tregoj se si jam me fëmijët e mi, me miqtë e mi, në punë… Pa modele, në jetën spontane”./telesport/