Rikthehet Champions-i dhe, duke gjetur rastin, jo vetëm “France Football” është përkushtuar në një mbulim të gjerë të supersfidës Real Madrid-PSG.

Mirëpo, revista prestigjioze franceze ka zgjedhur edhe temën e dhjetë “trident”-ëve më të mirë, që kanë luajtur dhe kanë fituar finalen e Kupës Europiane.

Kryeson Real Madridi, që përfaqësohet me, as më shumë e as më pak se Di Stéfano, Puskas dhe Gento, si “trident”-i më i mirë i konkurrencës maksimale të klubeve europiane gjatë gjithë historisë së saj më shumë se 60-vjeçare.

Vendin e dytë në renditje e merr MSN e Barcelonës, në vitin 2015, që mori të pestën Kupë Europiane.

I treti është RTC (Rooney-Tevez-Cristiano Ronaldo), që u bënë kampionë të Europës me Manchester United në vitin 2008.

Portugezi shfaqet përsëri në vendin e pestë të kësaj renditjeje si anëtar i BBC, që i ka dhënë Real Madridit tri Kupa Europiane, edhe pse “France Football” nuk numëron trofeun e vitit 2017, sepse uellsiani nuk mori pjesë në finale.

10 “tridentët” më të mirë, që kanë fituar Kupën Europiane (Champions) / renditja e “France Football”

Nr Tridenti Ekipi Viti kampion
1 Di Stéfano-Puskas-Gento Real Madrid 1960
2 Messi-Neymar-Suárez Barcelona 2015
3 Cristiano-Rooney-Tévez Manchester United 2008
4 Cruyff-Keizer-Rep Ajax 1973
5 Cristiano-Benzema-Bale Real Madrid 2014 dhe 2016
6 Messi-Henry-Etoo Barcelona 2009
7 Müller-Hoeness-Rummenigge Bayern 1976
8 Del Piero-Vialli-Ravanelli Juventus 1996
9 Eusebio-José Aguas-José Benfica 1962
10 Völler-Boksic-Pelé Marseilla 1993