Në Shkodër e kanë quajtur shpeshherë “braziliani i Vllaznisë”. Për nga mënyra si luante, për nga mënyra si driblonte ndonëse ishte mbrojtës, për nga mënyra si dilte në fundore dhe krosonte, apo dhe nga mënyra si shënonte.

Hysen Zmijani ka qenë një futbollist me karakteristika krejt ndryshe nga mbrojtësit e djathtë të futbollit shkodran dhe atij shqiptar deri në fillimin e viteve ’80 kur ai doli në skenë. Ai ishte përzgjedhur nga organizatorët për t’i dhënë çmimit të “sportistit më të mirë” sulmuesit brazilian Silvio Rodrigues Pereira Junior.

“Braziliani i Vllaznisë” për t’i dhënë titullin “brazilianit të vërtetë të Vllaznisë. Jo më kot, mjeshtri shkodran ka patur një falenderim për sulmuesin aktual të kuqebluve por edhe për t’i kërkuar të shënojë më shumë gola sepse duartrokitjet në adresë të tij nuk do të mungojnë.

“Falenderojmë këtë brazilianin Zhunior që po na sjellë atë teknikën e brazilianëve në Shkodër dhe duket se ka dit ku me ardhë. Shpresojmë që ta çojmë ekipin në Superiore vitin e ardhshëm dhe unë besoj se me golat që do të realizojë, do ta duartrokasim më tepër në fazën e dytë”- ka thënë Zmijani.
© shkodrasport.com