Lorik Cana është një nga emrat për të lakuar në medien shqiptare si një personazhet më të suksesshëm në futboll. Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare vazhdon të jetë i respektuar në mbarë hapësirat shqiptare, jo vetëm për atë që i ka dhënë Kombëtares, por dhe për aktivitetet e tij pas përfundimit të karrierës.

Së fund, Cana ka shpjeguar edhe arsyen e tij që braktisi Italinë për Shqipërinë. Ish-futbollisti shpjegoi se në vendlindje e mban fondacioni i tij i bamirësisë dhe dëshira për t’iu rikthyer sërish futbollit.

“Do kthehem, por si një trajner i një ekipi”, ka thënë Cana. Mbetet të shihet kur dhe ku do të ndodhë diçka e tillë.

Ne fakt pak kohe me pare u pat shprehur se mund te nise nje detyre te re, ate te drejtimit te nje klubi megjithate tashme mesa shihet Loriku ka nderruar mendjen dhe do ta nise si trajner.