Meriton Shabani mund të largohet nga Bayern Munchen gjatë merkatos së janarit. Mesfushori me origjin shqiptare ka debutuar sezoni e kaluar me ekipin e parë, ndërsa këtë sezon është aktivizuar kryesisht me skuadrën e dytë.

Paraqitjet e tij pozitive kanë rënë në sy të gjigandëve të Ajaksit që kanë kërkuar informacione për lojtarin dhe dëshirojnë të afrojnë në merkaton e janarit.

Drejtuesit e klubit bavarez nuk duan të heqin dorë nga lojtari pasi e konsderojnë si e ardhmja e skuadrës. Në këtë mënyrë Bayern Munchën është i gatshëm të lejojë largimin e tij, por vetëm në forëm huazimi.

Kjo pasi në këtë mënyrë Shabani do të aktivizohej rregullisht dhe do të fitonte eksperiecën e duhur. Gjatë ditëve në vijim pritet të zbardhet dhe më shumë nëse mesfushori shqiptar mund të kaloi te Ajaksi./newsport/