Armando Duka, presidenti i FSHF-së ka dhnë një intervistë për Site-n “Professione Sport” , ku ka folur për tema të ndryshme që nga kualifikimi i Shqiprisë në ne kampionatin europian të vitit 2016 deri te shkarkimi i Panuçit. Duka ka folur pothujase për gjithçka “pa doreza”.

Për momentin e artë të Kombëtares kuqezi, përballjen me më të mirat e Europës, ai i jep një meritë të madhe ish-trajnerit të Kombëtares shqiptare Gianni De Biasi.

Për shkarkimin e Cristian Panuç-it ai tha se italiani duhet të heqë dorë nga mentaliteti i lojtarit pasi tani nuk është më në atë pozicion. Vetëm fjalë të mira për Edy Rejan të cilin e konsideron një të vjetër më shpirt të ri për të cilin flet karriera e tij.

“Sigurisht ishte një rezultat historik për ne dhe Kombëtaren Shqiptare, ku një meritë të veçante kishin lojatrët dhe sidomos trajneri, person i shkëlqyer dhe shumë i përgatitur. që kishte meritën të krijonte një grup të lidhur që luante një futboll të mirë”.

“Christian Panuçi? Njeri i mirë por duhet të heqë dorë nga mentaliteti i lojtarit, të vije pas De Biasit sigurisht nuk ishte e lehtë, por prisnim më shumë. Eddy Reja? Karriera e tij flet vetë. Le të themi që kemi zgjedhur një të moshuar të ri nga i cili presim shumë për të ardhmen”, përfundoi numri një i FSHF-së./newsport/