Kur duhen edhe më pak se një muaj nga fillimi i kampionatit, Kategoria Superiore është në kaos teksa shumë skuadra kanë problemet financiare, duke llogaritur borxhet e shumta.

Ndërkohë, nga ana tjetër ende nuk janë konkretizuar masat që do të ndërmerreshin në mbledhjen mes FSHF, drejtuesve të klubeve dhe kryeministrit Rama.

Në këtë formë, duket se sezoni i ri është në ajër duke llogaritur edhe problemet me Skënderbeun. Kështu, në ditën e sotme është mbledhur edhe Liga Profesioniste e cila do të diskutojë mbi çështjet e fundit që kanë prekur futbollin shqiptar.

Sigurisht problemet më të mëdha lidhen me financat, të cilat më pas rrezikojnë edhe licencimin e skuadrave për të marrë pjesë rregullisht në garën e kampionatit.

Mesohet se mbledhja e bërë ka pasur tematika të rëndësishme dhe mes shumë gjërave është diskutuar për paketën e re fiskale që do të lehtësonte klubet shqiptare të futbollit nga taksa të ndryshme. Kryeministri Edi Rama ka premtuar lehtësira për ata që investojnë në sport.

Deri më tani ka pasur disa takime, por ende nuk ka asnjë ndryshim. Libohova, pas takimit me drejtuesit e pesë klubeve, ka deklaruar për mediat: “Presim paketën ligjore nga qeveria dhe nëse vendimet aty nuk përputhen me kërkesat tona, atëherë do të shohim si do veprojmë”.

Një opsion është shtyrja e kampionatit, programuar të nisë më 24 gusht. Problemet financiare të klubeve, që kanë borxhe të shumta në Tatim Taksa, sjellin këtë situatë të paprecedentë në futbollin shqiptar. Tirana, Flamurtari, Luftëtari dhe Vllaznia rrezikojnë të mos regjistrohen në kampionat.

Libohova nuk nxitohet të lëshojë ultimatume, apo të konfirmoje shtyrjen e kampionatit. “Duhet të presim draftin e qeverisë, që më pas të japim vendimin tonë”, u shpreh Libohova.