Ne renditjen e kampionatit pas kater javeve te para te tij, Vllaznia aktualisht ndodhet ne vendin e shtate me 5 pike te grumbulluara, pas nje fitoreje te arritur, dy barazimeve dhe nje humbje.

Sakaq ne nje tjeter renditje, ate te faqes se njohur te transferimeve nderkombetare te futbollisteve, “transfermarkt”, kuqeblute ndodhen ne vendin e peste ne Kategorine Superiore sa i takon vleres si ekip.

Vlera e tyre eshte caktuar te jete 3.3 milione euro, por kuptohet qe ky nuk eshte nje vleresim dhe aq real i çmimit qe ka secili futbollist megjithate me studimet e ndryshme qe bejne ekspertet e kesaj faqeje, i kane caktuar nje vlere te tille.

Ne vend te pare siç e shikoni edhe nga tabela e mesiperme eshte ekipi kampion ne fuqi i Shqiperise- Partizani me 6.30 milione euro. Pas tij vjen Kukesi me 4.83 milione euro, i treti renditet ekipi i Tiranes me 4.18 milione euro dhe para Vllaznise eshte edhe Teuta me 3.65 milione euro.

Shkodranet nderkohe kane lene pas ne kete renditje ekipet e Laçit, Skenderbeut, Flamurtarit, Luftetarit dhe Bylisit. Ne fakt kjo renditje nuk ka asgje te perbashket me renditjen aktuale te kampionatit, por gjithsesi mbetet nje studim interesant.
www.shkodrasport.com